Ustrzyki Dolne
piątek, 12 kwietnia 2024

Sięgnij po dotację z Działaj Lokalnie

Sięgnij po dotację z Działaj Lokalnie

Ruszyło składanie wniosków do programu Działaj Lokalnie. Organizacje pozarządowe oraz grupy nieformalne mogą dostać dofinansowanie, które pomoże im zrealizować projekty pomagające w rozwoju lokalnej społeczności. - Zapraszamy do składania wniosków - zachęca Lucyna Sobańska, bieszczadzka koordynatorka Działaj Lokalnie.


 

Fundacja Bieszczadzka Ośrodek Działaj Lokalnie, we współpracy z Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce, zorganizowały w naszym regionie już 18 edycji konkursu Działaj Lokalnie (DL). Do tej pory przyznano 224 granty, na łączna kwotę 1 054 498 zł.

Program skierowany jest do organizacji pozarządowych oraz grup nieformalnych, które chcą działać na rzecz lokalnych społeczności. Co roku wpływa do niego nawet kilkadziesiąt wniosków. Każda kolejna edycja konkursu pokazuje jak duży potencjał energii społecznej tkwi ciągle w małych bieszczadzkich społecznościach.

- Ludzie chcą działać, chcą zmieniać otoczenie wokół siebie, obserwują jak robią to w sąsiedniej miejscowości i próbują własnych sił w tak przyjaznym i prostym konkursie dotacyjnym jakim jest Działaj Lokalnie - wyjaśnia Lucyna Sobańska, koordynatorka Działaj Lokalnie z ramienia Fundacji Bieszczadzkiej.

Jak dodaje - ilość zapytań o konkurs w ostatnich dniach jest bardzo duża. - Napawa nas to ogromnym optymizmem i może świadczyć o tym, że ludzie chyba wychodzą z marazmu spowodowanego Covidem i znowu chcą działać - dodaje.

W tym roku organizatorzy nie zakładają żadnych szczególnych preferencji. Wnioski mogą dotyczyć różnych obszarów życia społecznego, mają służyć ludziom w danej społeczności, mogą obejmować każdą grupę wiekową - choć mile widziane są te, które łączą pokolenia.

Co roku zalecane jest, aby korzystać z banku projektów na stronie: https://dzialajlokalnie.pl/projekty - dzięki czemu można przenosić pomysły z innych części Polski na nasz bieszczadzki grunt.

Do 6 tys. złotych
Łączna kwota tegorocznych dotacji wynosi 55 tys. złotych. Pojedyncze organizacje będą mogły ubiegać się o dotację do 6 tys. złotych. Wkład własny to 25 proc. wartości wnioskowanej dotacji, w tym: 5 proc. wkład finansowy. Koordynatorka zakłada, że dotacje dostanie w tym roku 11 organizacji.

- Czasami udaje się pozyskać wyższy wkład własny i wtedy możemy rozdać więcej grantów. Możliwe, że tak będzie też w tym roku, zwłaszcza, że znowu przywróciliśmy do konkursu gminę Lutowiska, skąd również spłyną wnioski konkursowe - wyjaśnia Lucyna Sobańska.

Deklarację o przystąpieniu do konkursu Fundacja Bieszczadzka musiała podjąć w marcu czyli jeszcze przed wyborami do samorządów. Już wtedy rozmawiano więc z wójtami i z niektórymi kandydatami na wójtów.

- Obecnie sytuacja wygląda trochę inaczej, ale jesteśmy dobrej myśli, zwłaszcza, że mieliśmy do tej pory pewniaki jak gminy: Olszanica, Czarna, Baligród, Bircza i Tyrawa Wołoska, gdzie włodarze rozumieją korzyści płynące ze współpracy i wspierają konkurs finansowo – wylicza Lucyna.

Wnioski można składać do 12 maja na terenie 10 gmin: Baligród, Bircza, Czarna, Komańcza, Lesko, Lutowiska, Olszanica, Solina, Tyrawa Wołoska, Ustrzyki Dolne. Dotowane projekty będzie można realizować od 1 czerwca do 31 grudnia 2024 roku.

Program dla początkujących
Lucyna generalnie wysoko ocenia jakość dotychczasowych edycji, choć jak w każdym konkursie zdarzały się słabsze wnioski. Ale ten konkurs został stworzony właśnie z myślą o niedoświadczonych liderach i organizacjach, którzy jeśli tylko mają ciekawy społecznie pomysł, mają szansę na grant. Dla nich przygotowano szereg szkoleń, doradztwo i konsultacje przy pisaniu wniosku. Dodatkowo dostaną pomoc przy jego realizacji i rozliczeniu. To doświadczenie procentuje przy kolejnych edycjach i przy innych konkursach dotacyjnych.

Koordynatorce bardzo trudno jest wybrać jeden konkretny bardzo dobry wniosek, który pojawił się na przestrzeni 18 lat w projekcie. Jak mówi - było ich wiele.

- Może powiem o wniosku z ostatniej edycji, który niezmiernie mnie ucieszył. Był to pierwszy wniosek w całości napisany i zrealizowany przez młodych ludzi z Młodzieżowej Rady Gminy w Ustrzykach Dolnych i w całości skierowany do utalentowanej młodzieży z naszej gminy – podsumowuje.

Jak składać wnioski?
Wnioski do Działaj Lokalnie 2024 należy składać wyłącznie poprzez link: https://generatorspoleczny.pl/ Najpierw należy się zarejestrować, potwierdzić w wiadomości w swojej poczcie (adres email musi być imienny - biuro, kontakt itp. nie spełniają warunków). Potem zalogować się i już można składać wniosek.

Spotkania szkoleniowo - informacyjne odbędą się:
17 kwietnia 2024 r. w Ustrzykach Dolnych w Starostwie Powiatowym, ul. Bełska 22, o godz. 13:00
19 kwietnia 2024 r. w Lesku w Starostwie Powiatowym, ul. Rynek 1 o godz. 13:00

KONTAKT:
Lucyna Sobańska – tel.: 881 537 554, e-mail: l.sobanska@fundacja.bieszczady.pl
Renata Kapuścińska-Frankowska tel.: 600 891 729, e-mail ; r.kapuscinska@fundacja.bieszczady.pl lub w siedzibie Fundacji Bieszczadzkiej od 12 kwietnia 2024 w godzinach od 10:00 do 14:00, po wcześniejszym ustaleniu terminu konsultacji.

Obowiązkowo w konsultacjach lub szkoleniu informacyjnym muszą wziąć udział przedstawiciele organizacji lub grup nieformalnych, które po raz pierwszy wnioskują do programu Działaj Lokalnie.

Program „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany jest we współpracy z Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce.

 

autor: paba


powiązane artykuły: