Ustrzyki Dolne
piątek, 29 grudnia 2023

Sylwester i Nowy Rok - zadbajmy o bezpieczeństwo!

Sylwester i Nowy Rok - zadbajmy o bezpieczeństwo!<br/>fot. KWP Rzeszów
fot. KWP Rzeszów

Podkarpaccy policjanci apelują o rozwagę podczas zabaw sylwestrowych. Dodatkowo w Sylwestra i Nowy Rok, możecie się spodziewać większej ilości patroli policyjnych na drogach.


 

Sylwester, to jedna z najbardziej wyczekiwanych nocy w roku. Dlatego w trosce o bezpieczeństwo tych, którzy wyruszą na spotkania i zabawy sylwestrowe, na drogach naszego regionu, będzie więcej policyjnych patroli.

Wszyscy uczestnicy ruchu drogowego będą mogli liczyć na pomoc funkcjonariuszy. Policjanci będą reagować na wykroczenia, które są najczęstszą przyczyną wypadków. Kierowcy, którzy w sposób rażący będą naruszać przepisy ruchu, muszą spodziewać się odpowiedniej reakcji ze strony funkcjonariuszy.

Piłeś, nie jedź!
Zabawy i spotkania sylwestrowe z pewnością będą okazją do wznoszenia toastów. Jeśli zdecydujemy się na spożywanie alkoholu, powinniśmy pamiętać, że bezwzględnie należy zrezygnować wówczas z prowadzenia pojazdu.

Bardzo niebezpiecznym zjawiskiem jest też „nieświadoma nietrzeźwość kierującego”. Kilkugodzinny sen nie gwarantuje bowiem, że będziemy w dobrej dyspozycji do prowadzenia pojazdu na nastepny dzień po imprezie.

Zapamiętaj:

  •     nie wybieraj się samochodem jako kierowca na imprezę, na której będzie podawany alkohol,
  •     jeśli jesteś gospodarzem - zadbaj o bezpieczny powrót zmotoryzowanych gości. Zapewnij im nocleg, zamów taksówkę itp.,
  •     nie wyśmiewaj się z niepijących i nie nakłaniaj ich do picia,
  •     nie zmuszaj kierowców do wznoszenia toastów,
  •     nigdy nie wsiadaj do samochodu z kierowcą, który pił alkohol. Powstrzymaj go, od prowadzenia pojazdu,
  •     będąc pieszym stosuj zasadę szczególnej ostrożności podczas przechodzenia przez jezdnię. Zanim wyjdziesz z domu przymocuj do ubrania element odblaskowy.

Niskie temperatury mogą być niebezpieczne. Nie bądź obojętny!
Warto pamiętać, że alkohol i niskie temperatury mogą stanowić śmiertelne zagrożenie dla życia i zdrowia. Alkohol daje złudne poczucie rozgrzania, ale po wypiciu organizm bardzo szybko się wychładza.

Pamiętajmy o tym szczególnie w trakcie sylwestrowej zabawy, kiedy często wychodzimy na zewnątrz przywitać Nowy Rok lub wracamy z prywatki. Zainteresujmy się znajomymi, którzy wyszli na zewnątrz i nie wracają. Mogą potrzebować naszej pomocy.
 
Policja apeluje również o reagowanie na sytuacje, w której życie ludzkie może być zagrożone. Nie przechodźmy obojętnie obok osób śpiących na ławce, przystanku czy klatce schodowej. Jeden telefon na numer alarmowy 112 lub 997 może uratować komuś życie.

 

autor: oprac. paba
źródło: KWP Rzeszów