Ustrzyki Dolne
poniedziałek, 18 września 2023

Terytorialsi szkolili w Bieszczadach

Terytorialsi szkolili w Bieszczadach

Żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej szkolili się w Bieszczadach. Szkolenie z zakresu technik linowych w ratownictwie medycznym odbyło się m.in. na zaporze wodnej w Solinie i Kamieniu Leskim.

 


Na początku września, kilkunastu żołnierzy z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej wzięło udział w szkoleniu z zakresu technik linowych w ratownictwie specjalistycznym. Można je stosować podczas pokonywania przeszkód terenowych lub w trakcie transportu np. w działaniach nieregularnych.

- Mogą też okazać się niezbędne wtedy, gdy trzeba asekurować lub ewakuować poszkodowanych - wyjaśnia ppor. Magdalena Mac, rzecznik prasowy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Zajęcia zorganizowano w Ośrodku Służby Granicznej w Rajskiem, na Kamieniu Leskim oraz na zaporze wodnej na Jeziorze Solińskim.

Kilka scenariuszy
Szkolenie składało się z kilku scenariuszy, które obejmowały m.in. zasady bezpieczeństwa w działaniach ratowniczych z użyciem sprzętu wspinaczkowego. - Terytorialsi doskonalili także umiejętności wykorzystania technik linowych w działaniach ratowniczych i ewakuacyjnych w terenie górskim podczas zjazdu do poszkodowanego - dodaje rzeczniczka.

Kolejne scenariusze obejmowały: pomoc osobie poszkodowanej w terenie wysokogórskim, sposoby budowania stanowisk oraz zasady asekuracji. Wykorzystywano także techniki budowania systemów ratowniczych, potrzebnych w trakcie udzielania pomocy i ewakuacji poszkodowanego z trudno dostępnych miejsc.

Pokonali własne bariery
Żołnierze udzielali m.in. pomocy osobie rannej, która znajdował się na dole tamy. Terytorialsi zmierzyli się tutaj z lękiem przed wysokością i pokonywali własne bariery po to., by jak najszybciej dotrzeć do poszkodowanego i udzielić mu niezbędnej pomocy.

- Podczas szkolenia korzystamy z wiedzy instruktorów, którzy pokazali nam, jakie techniki linowe i sposoby działań zastosować aby np. asekurować wspinających się kolegów - mówił jeden z uczestników szkolenia.

Pod okiem instruktorów
Wspinaczka, stosowanie technik linowych i ratownictwo górskie są bardzo ważnymi elementami podczas ich szkoleń. Szkolenie przeprowadzone przez doświadczonych instruktorów, miało utrwalić postępowanie podczas akcji ratunkowych w warunkach górskich, w trakcie których wykorzystuje się techniki linowe - od dotarcia, przez zabezpieczenie i ewakuację poszkodowanego.

- Przed nami sporo nauki i wiele godzin praktyki, ale cieszy mnie zaangażowanie żołnierzy oraz ogrom pasji w tym co robią - podsumował żołnierz z 32. batalionu lekkiej piechoty z Niska, uczestnik szkolenia.

Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju jest ona realizowane m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.

ZDJĘCIA:  3 PBOT

 

Terytorialsi szkolili w Bieszczadach
Terytorialsi szkolili w Bieszczadach
Terytorialsi szkolili w Bieszczadach
Terytorialsi szkolili w Bieszczadach
Terytorialsi szkolili w Bieszczadach
Terytorialsi szkolili w Bieszczadach
Terytorialsi szkolili w Bieszczadach
autor: oprac. paba
źródło: 3 PBOT


powiązane artykuły: