Ustrzyki Dolne
niedziela, 29 października 2023

Turysta zmarł na Wetliniskiej. Miał 73 lata.

Turysta zmarł na Wetliniskiej. Miał 73 lata.<br/>fot. Paulina Bajda
fot. Paulina Bajda

Nieprzytomnego mężczyznę na szlaku na Połoninę Wetlińską znaleźli inni turyści. Robili resuscytację, wezwali ratowników. Niestety nie udało się go uratować.

 


Turyści idący czerwonym szlakiem na Połoninę Wetlińską nieprzytomnego 73-latka znaleźli w sobotę 28 października, koło godzony 10. Natychmiast wezwali pomoc. Dyspozytor medyczny z rzeszowskiego pogotowia powiadomił ratowników z Bieszczadzkiej Grupy GOPR, którzy po 20 minutach byli na miejscu zdarzenia.

Ratownicy w międzyczasie zadzwonili do zgłaszających zdarzenie osób i instruowali ich jak przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową. - Mężczyzna nie oddychał - relacjonuje Gazecie Wyborczej Jakub Dąbrowski, ratownik Bieszczadzkiego Grupy GOPR.

Na miejscu zjawili się ratownicy stacjonujący w placówce GOPR w Ustrzykach Górnych. Dołączyli do nich ratownicy z pogotowia ratunkowego i przejęli resuscytację. Do nieprzytomnego turysty wezwany został także śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego z Sanoka.

Niestety wszystkie wysiłki okazały się daremne. Mężczyźnie nie udało się przywrócić czynności życiowych. Lekarz LPR na miejscu stwierdził zgon. Mężczyzna zmarł w wyniku nagłego zatrzymania krążenia.

Bezpłatna aplikacja Ratunek
Ratownicy z Bieszczadzkiej Grupy GOPR przypominają o zainstalowaniu w telefonie bezpłatnej aplikacji Ratunek.eu To jedyna aplikacja zaaprobowana przez ochotnicze służy ratunkowe, która jest dołączona do oficjalnego systemu powiadamiana o zgłoszeniu wypadku.

Jeśli uczestniczysz, lub jesteś świadkiem wypadku w górach lub nad woda i nie wiesz gdzie jesteś lub nie wiesz do jakich służb ratunkowych zadzwonić – to właśnie w tej sytuacji możesz użyć aplikacji Ratunek. Ona już w momencie zgłoszenia wypadku podaje dokładną lokalizację ratownikom.

Funkcje aplikacji Ratunek:

  • WEZWANIE POMOCY - łączy ze zintegrowanym z aplikacją numerem ratunkowym w górach (TOPR, GOPR) lub nad wodą (WOPR, MOPR).
  • AUTOMATYCZNA LOKALIZACJA POTRZEBUJĄCEGO POMOCY - już w trakcie rozmowy z ratownikiem (w systemie Android) lub bezpośrednio po niej (w systemie Windows, iOS), służby ratunkowe otrzymują SMS z informacją o lokalizacji zgłaszającego, z dokładnością do 3 metrów.
  • KSIĄŻECZKA MEDYCZNA - przekazuje ratownikom ważne informacje o stanie zdrowia osoby poszkodowanej oraz kontakt do osoby, którą chcesz powiadomić o wypadku.

Co dzięki aplikacji Ratunek zyskują ratownicy?

  •     Szybko poznają lokalizacje osoby wzywającej pomoc. Po wezwaniu mogą też sprawdzić czy i jak poszkodowany się przemieszcza.
  •     Informacje o stanie baterii w telefonie osoby wzywającej pomoc.
  •     Możliwość zadzwonienia lub wysłania SMS-a do poszkodowanego.
  •     Dostęp do danych o stanie zdrowia poszkodowanego, zawartych w Książeczce Medycznej.

Zainstaluj darmową aplikację Ratunek na swój smartfon!

 

autor: paba


powiązane artykuły: