Ustrzyki Dolne
niedziela, 8 października 2023

Tuż przed wyborami. Miliony dla bieszczadzkich powiatów z Polskiego Ładu.

Tuż przed wyborami. Miliony dla bieszczadzkich powiatów z Polskiego Ładu.

Rząd tuż przed wyborami przekazał pieniądze na inwestycje dla bieszczadzkich gmin. 8 mln dla Czarnej, 6 mln dla Lutowisk, ponad 7 mln dla Baligrodu, tyle samo dla Cisnej i prawie 6 mln zł dla Leska. 8 mln trafi też do Ustrzyk Dolnych. - Czy to przypadek? Nie sądzę - komentuje Bartosz Romowicz, burmistrz Ustrzyk Dolnych.

 


Tuż przed wyborami parlamentarnymi rozstrzygnięto ósmą edycję Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Zgodnie z opublikowaną przez rząd listą powstać ma 5 tys. inwestycji. Na dofinansowania przeznaczone zostanie blisko 26 mld zł.

W ramach ósmej edycji wnioski mogły składać gminy, powiaty i miasta w całej Polsce. Każdy samorząd mógł złożyć maksymalnie trzy wnioski, każdy o innej maksymalnej wartości dofinansowania: nie większej niż 2 mln zł, nie większej niż 8 mln zł i nie większej niż 30 mln zł.

Powiat bieszczadzki
W ramach tej edycji do Powiatu Bieszczadzkiego trafiło prawie 10 mln zł dofinansowania. Zaplanowano, że z tych pieniędzy zrealizowane zostaną dwa zadania. Pierwsze, w wysokości 1 mln 491 tys. zł, to budowa instalacji z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii na potrzeby budynków użyteczności publicznej.
I drugie, które ma poprawić dostęp do turystyki poprzez rewitalizację obszarów miejskich poprzemysłowych z przeznaczeniem na infrastrukturę kulturalną i turystyczną w Ustrzykach Dolnych. Wartość tego zadania to 8 mln 460 tys. zł.

Gmina Czarna na rozwój infrastruktury sportowo-turystycznej w Czarnej Górnej, dostała 495 tys. zł. A na drugie zadanie czyli na budowę i przebudowa oczyszczalni ścieków w Czarnej Górnej, z Polskiego Ładu trafi 7 mln 609 tys. zł.

Do gminy Lutowiska na budowę świetlicy wiejskiej w Stuposianach z pomieszczeniami przeznaczonymi dla OSP trafi 4 mln 250 tys. zł. A na zagospodarowanie placu i parkingu w centrum Lutowisk, gmina dostanie 1 mln 700 tys. zł.

Czy to przypadek?
Gmina Ustrzyki Dolne z Polskiego Ładu dostanie dofinansowanie w wysokości 8 mln zł na budowę hali sportowej przy Szkole Mistrzostwa Sportowego w Ustrzykach Dolnych. Jak przekonuje burmistrz Ustrzyk Dolnych Bartosz Romowicz, to nie przypadek, że na tydzień przed wyborami parlamentarnymi, zarządzana przez niego gmina pozyskała to dofinansowanie. Jak przypomina - gmina wnioski na dofinansowanie budowy hali składała już kilka razy m.in. do Ministerstwa Sportu.

- Jako burmistrz i jako rodzic cieszę się, że ta hala powstanie i dzieci i młodzież będą mogli rozwijać swoje pasje i talenty, bo będzie służyła na lata. Ale zastanawiam się - skoro podobny wniosek składaliśmy w poprzednich edycjach tego naboru, to czym one się różniły i dlaczego wtedy nie dostaliśmy dofinansowania? - zastanawia się burmistrz Ustrzyk Dolnych.

- Czy może były jakieś inne kryteria, a może ich nie było? Czy te środki może są dzielone politycznie? - analizuje Romowicz i apeluje do mieszkańców gminy, by wzięli to pod uwagę w trakcie wyborów 15 października.

Powiat leski
Powiat Leski również dostał pieniądze na dwa zadania. Wartość dofinansowania to niecałe 8 mln zł. Pierwsze to przebudowa drogi powiatowej nr 2273R Bóbrka - Łobozew, polegająca na budowie chodnika. Tu wartość dofinansowania wyniosła 1 mln 994 tys. zł.
Drugie zadanie dostało dofinansowanie w wysokości prawie 6 mln zł i zakłada ono przebudowę dróg powiatowych, w ramach poprawy bezpieczeństwa użytkowników.

Gmina Baligród pozyskała 7 mln 600 tys. zł na przebudowę i rozbudowę oczyszczalni ścieków w Baligrodzie oraz rozbudowę sieci kanalizacji sanitarnej.

Gmina Cisna 7 mln 600 tys. zł przeznaczy na rozbudowę kanalizacji i oczyszczalni ścieków w Wetlinie oraz budowę kanalizacji sanitarnej w Cisnej, Lisznej oraz Żubraczem.

Gmina Lesko 5 mln 700 tys. zł przeznaczy natomiast na poprawę efektywności systemu selektywnej zbiórki odpadów w gminie Lesko, poprzez montaż elektronicznych wiat do segregacji.

Gmina Olszanica za 7 mln 600 tys. zł zbuduje kanalizację sanitarną w Wańkowej, Zwierzyniu i Orelcu oraz rozbuduje oczyszczalnię ścieków w Uhercach Mineralnych.

Gmina Solina za 8 mln zł zbuduje sieć kanalizacji sanitarnej w Terce, a za 2 mln zł poprawi dostępność komunikacyjna na terenie gminy.

U naszych sąsiadów
Sprawdziliśmy też jakie inwestycje zaplanowały gminy sąsiadujące z powiatami leskim i bieszczadzkim. Dofinansowanie dostała m.in. gmina Komańcza, która dostała dwie dotacje w wysokości 5 mln 700 tys. zł oraz 1 mln 900 tys. zł. Obie zostaną przeznaczone na modernizację infrastruktury drogowej.

Gmina Bircza na budowę oświetlenia drogowo-ulicznego dostała1 mln 615 tys. zł, a na III etap przebudowy dróg gminnych i wewnętrznych 5 mln 605 tys. zł.

Gmina Zagórz na poprawę stanu infrastruktury drogowej na swoim terenie dostała 6 mln 166 tys. zł, a na budowę i modernizację infrastruktury technicznej drogowej 1 mln 922 tys. zł.

Program Inwestycji Strategicznych to rządowy program wsparcia inwestycji realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego. Uruchomiono go w 2021 roku, aby „pobudzić inwestycje publiczne i gospodarkę dotkniętą ekonomicznymi skutkami pandemii Covid-19”. Przyznane dofinansowania mogą pokryć nawet do 98 proc. kosztów danej inwestycji.

Dotychczas odbyło się osiem edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. „Na inwestycje w całej Polsce w ramach RPIS przeznaczyliśmy - bez uwzględnienia VIII naboru - ponad 71 mld zł” - przypomina Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

 

autor: paba
źródło: PAP


powiązane artykuły: