Ustrzyki Dolne
wtorek, 21 maja 2024

Unijne miliony dla OSP, GOPR i WOPR

Unijne miliony dla OSP, GOPR i WOPR

Wozy ratownicze, przyczepy, sprzęt hydrauliczny i drony termowizyjne, trafią niebawem do 132 jednostek służb ratowniczych z terenu Podkarpacia. Blisko 82 mln złotych na ten cel pozyskał z programu Fundusze Europejskie dla Podkarpacia Zarząd Województwa Podkarpackiego. Dofinansowane zostaną też służby ratownicze działające w Bieszczadach.

 


Ogłoszenie wyników naboru dla projektów dotyczących rozwijania systemów ratownictwa w ramach działania „Adaptacja do zmian klimatu”, odbyło się 20 maja w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie. Dzięki dofinansowaniu unijnemu, do 132 jednostek służb ratowniczych z regionu, trafi blisko 82 mln złotych, które zostaną przeznaczone na zakup m.in. wozów strażackich i specjalistycznego sprzętu ratowniczego.

Udało się zwiększyć kwotę
Jak podkreślił marszałek województwa Władysław Ortyl, w trakcie negocjacji udało się zwiększyć kwotę wsparcia na to działanie, tak, aby wszystkie złożone wnioski, które spełniły warunki merytoryczne, mogły otrzymać dofinansowanie.

W imieniu wszystkich służb ratowniczych głos zabrał Leszek Prokop, prezes Bieszczadzkiej Grupy GOPR, który podziękował pracownikom urzędu za wsparcie i możliwość aplikacji do tego projektu, który wspomoże działania ratowników.

- A że teren górski na obszarze Podkarpacia jest duży, bo to jest ponad 4,5 tys. kilometrów kwadratowych Bieszczadów i Beskidu Niskiego, więc niech te liczby pokaża skalę z czym my się mierzymy jako ratownicy górscy - mówił Leszek Prokop.

W spotkaniu uczestniczył również bieszczadzki poseł Bartosz Romowicz, który jest przewodniczącym podkomisji stałej do spraw rozwoju i promocji Ochotniczych Straży Pożarnych Semu RP.

- Strażakom potrzeba głownie pieniędzy, po to by mogli doposażać swoje jednostki w nowy sprzęt. Ważne jest jednak, aby były one dzielone w sposób merytoryczny, a nie polityczny i do tego będę dążył jako przewodniczący podkomisji - mówi poseł Bartosz Romowicz.

Ale jak zauważa, druhom potrzebne są też pieniądze na podstawowe funkcjonowanie.

- Dziś problemem nie jest to jak kupić dany sprzęt, tylko jak go potem utrzymać. Jako parlamentarzyści mamy wiele propozycji jak zmienić funkcjonowanie OSP i po to właśnie powołana została ta podkomisja, w której prace angażują się wszystkie podmioty począwszy od Zarządu Głównego OSP, przez Komendę Główną PSP czy Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji i to jest wartość dodana tego przedsięwzięcia - podkreśla Romowicz.

Jankowce kupią nowy wóz i drona
Wśród dofinansowanych 132 beneficjentów służb ratowniczych, znalazła się też jednostka OSP z Jankowiec, która otrzymała dofinansowanie w wysokości 752 773,64 zł. Pozwoli ono zakupić lekki samochód ratowniczo-gaśniczy, drona z termowizją oraz narzędzia hydrauliczne. Szacowana całkowita wartość projektu wynosi 885 616,05 zł. Brakująca kwota zostanie zabezpieczona w budżecie gminy Lesko.

- Dzięki temu dofinansowaniu kupimy nowy lekki samochód z napędem na cztery koła, który bardzo się nam przyda w naszym górzystym terenie. Będzie on wyposażony w sprzęt do ratownictwa technicznego - informuje Marcin Adamiak.

Prezes przypomina, że to pierwszy, tego typu, nowy samochód w OSP Jankowce. Znajdujące się obecnie na stanie jednostki samochody, mają przeciętnie około 25 lat i nie spełniają warunków KSGR.

Na to, aby dostarczyć dokumenty do podpisania umowy jest trzy miesiące. Jeżeli w tym terminie nie zostaną te dokumenty złożone, to urząd będzie odstępować od złożenia umowy o dofinansowanie projektu.

Wśród dofinansowanych jednostek z ternu Bieszczad znalazły się:
Gmina Lutowiska - rozwinięcie systemu ratownictwa poprzez zakup lekkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego na potrzeby Ochotniczej Straży Pożarnej w Lutowiskach - 683 400,00 zł.
Gmina Ustrzyki Dolne - zakup średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Wojtkowej z terenu gminy Ustrzyki Dolne - 849 929,00 zł.
Gmina Komańcza - zakup lekkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Rzepedzi - 515 628,71 zł.
Ochotnicza Straż Pożarna w Bóbrce (gmina Solina) - zakup średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Bóbrce - 850 000,00
Ochotnicza Straż Pożarna w Uhercach Mineralnych - zakup lekkiego samochodu ratowniczo - gaśniczego dla Jednostki OSP Uherce Mineralne - 636 137,76 zł.
Ochotnicza Straż Pożarna w Jankowcach (gmina Lesko) - podniesienie standardów i możliwości operacyjnych OSP w Jankowcach - 752 773,64
Gmina Bircza - rozwój systemu ratownictwa na terenie gminy Bircza poprzez zakup specjalistycznego sprzętu i pojazdów ratowniczych dla jednostek OSP w celu zapobiegania i zwalczania zagrożeń - 600 900,00 zł.
Bieszczadzkie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe z siedzibą w Krośnie - zakup sprzętu i wyposażenia ratowniczego dla BWOPR w Krośnie - 746 630,64 zł.
Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe - zakup samochodów ratowniczych, przyczepy oraz dronów na potrzeby prowadzenia akcji ratowniczych przez Grupę Regionalną Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Grupę Bieszczadzką - 800 000,00 zł.

Zdjęcie: UMWP Rzeszów

 

autor: oprac. paba
źródło: UMWP Rzeszów


powiązane artykuły: