Ustrzyki Dolne
wtorek, 7 listopada 2023

Ustrzyki mają nowego komisarza. Gminą rządzi teraz PiS!

Ustrzyki mają nowego komisarza. Gminą rządzi teraz PiS!<br/>fot. FB Paweł Germański
fot. FB Paweł Germański

Nie Janina Sokołowska, ani nie Michał Wnuk! Na wniosek wojewody, gminą Ustrzyki Dolne do kolejnych wyborów samorządowych ma rządzić Paweł Germański z PiS. Były burmistrz a obecny poseł Bartosz Romowicz zapowiada, że po utworzeniu nowego rządu zwróci się o natychmiastową zmianę komisarza.

 


Rzecznik wojewody podkarpackiego Michał Mielniczuk, poinformował we wtorek, że Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki wyznaczył komisarzy w dwóch podkarpackich gminach, w których włodarze w minionych wyborach parlamentarnych zostali posłami.

Chodzi o rzeszowską gminę Świlcza oraz o gminę Ustrzyki Dolne. We Świlczy do wyborów rządził wójt Adam Dziedzic, a w Ustrzykach Dolnych burmistrz Bartosz Romowicz. Obaj panowie podczas tegorocznych wyborów parlamentarnych z list Trzeciej Drogi dostali się do Sejmu.

Jak informuje Mielniczuk, premier decyzję podjął 6 listopada, na wniosek wojewody podkarpackiego złożony 27 października.

- Powołanie osób pełniących funkcję wójta i burmistrza uzasadnia wygaśnięcie mandatów burmistrza Ustrzyk Dolnych Bartosza Romowicza oraz wójta gminy Świlcza Adama Dziedzica wskutek wyboru na posłów w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej – wyjaśnia rzecznik.

Co ciekawe, rzecznik informując o tym media, w oficjalnej notatce dwukrotnie myli imię Pawła Germańskiego - nazywając go Jackiem. - Zarówno Jacek (od red. Paweł) Germański, jak i Dawid Homa będą pełnić te funkcje do czasu objęcia obowiązków przez nowo wybranych burmistrza oraz wójta - wyjaśnia.

Paweł Germański ma wykształcenie wyższe ekonomiczne oraz dodatkowe uzupełniające z zakresu biznesu europejskiego oraz pedagogiczne w tym oligofrenopedagogika.

Od kilku lat jest dyrektorem Bieszczadzkiego Zespołu Szkół Zawodowych. Bez powodzenia startował z ramienia Prawa i Sprawiedliwości w wyborach samorządowych na radnego gminy Ustrzyki Dolne.

Jest prezesem stowarzyszenia Ustyjan, działającego na rzecz rozwoju wsi Ustjanowa Dolna i Ustjanowa Górna.

Romowicz komentuje
Wybór nowego komisarza na swoim profilu Facebookowym gorzko skomentował Bartosz Romowicz, były burmistrz Ustrzyk Dolnych a obecnie poseł z tego regionu z Polski 2050 Szymona Hołowni.

„To kolejny raz kiedy Prawo i Sprawiedliwość pokazuje gest Kozakiewicza mieszkańcom Ustrzyk Dolnych. Apelowałem i wnioskowałem o to, aby funkcję tę powierzyć Pani Janinie Sokołowskiej, obecnej Sekretarz Gminy. Pani Sekretarz to osoba, która jako mało kto zna ten urząd (bo pracuje w nim prawie tyle co ja żyję‼), a funkcję Sekretarza pełni od ponad 10 lat. Zna każdego z pracowników i doprowadziłaby w spokoju gminę do wyborów” - pisze Romowicz.

Dodaje, że Prawo i Sprawiedliwość postawiło jednak na swoim. „Nie potrafiło wygrać wyborów na urząd Burmistrza Ustrzyk Dolnych ani ze mną dwukrotnie, ani z moimi poprzednikami. Wykorzystało jednak moment i swojego „polityka” wcisnęło do ustrzyckiego magistratu.”

Jak przypomina Romowicz, Paweł Germański nigdy nie był radnym i nie miał żadnej styczności z samorządem gminnym. Teraz - a dokładnie do 15 listopada musi przygotować szczegółowy projekt budżetu gminy.

Poprosi o zmianę komisarza
Germański funkcję burmistrza powinien sprawować do kwietnia czyli nadchodzących wyborów samorządowych.

„Jest jednak kilka światełek w tunelu, że nie zepsuje niczego na co pracowaliśmy wspólnie przez 9 lat. Jednym z nich jest Rada Miejska i stabilna większość w Radzie, która pokazywała w ostatnich miesiącach, że mówi jednym głosem. Drugim to nowy rząd i nowy Prezes Rady Ministrów w perspektywie kilku tygodni, którego osobiście poproszę o zmianę komisarza w pierwszym dniu urzędowania” - zapowiada Romowicz.

„Nie mamy możliwości teraz wybrać nowego burmistrza, ale zasługujemy na kogoś doświadczonego w tym trudnym czasie” – podsumowuje.

 

Ustrzyki mają nowego komisarza. Gminą rządzi teraz PiS!<br/>fot. FB Paweł Germański
fot. FB Paweł Germański
autor: paba


powiązane artykuły: