Ustrzyki Dolne
środa, 5 grudnia 2018

UUTW zakończył pierwszy pilotażowy rok

UUTW zakończył pierwszy pilotażowy rok

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Ustrzykach Dolnych zakończył I pilotażowy rok. - Po rozmowach z seniorami wiemy w którym kierunku powinny iść nasze kolejne działania i co powinniśmy poprawić w przyszłym semestrze - mówi Karol Lenard, prezes Ustrzyckiego Stowarzyszenia Kultury.

Aktywizacja seniorów to ważny temat w rozwoju społeczności lokalnej, dlatego Ustrzyckie Stowarzyszenie Kultury, wyszło z inicjatywą utworzenia w Ustrzykach Dolnych zajęć dla seniorów czyli Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Honorowy patronat nad UUTW objął Burmistrz Ustrzyk Dolnych, a Stowarzyszenie przy pisaniu projektu nawiązało współpracę z Ustrzyckim Domem Kultury. - W Ustrzykach jest coraz więcej osób, które zakończyły już działalność zawodową, ale nie planują zakończenia swojej aktywności z chwilą przejścia na emeryturę. Dlatego właśnie z myślą o nich postanowiliśmy otworzyć Ustrzycki Uniwersytet Trzeciego Wieku - wyjaśnia Karol Lenard.

Przygotowania do zajęć na UUTW rozpoczęto od spotkania organizacyjnego, w którym uczestniczyli m.in. przedstawiciele klubów seniora, kół gospodyń wiejskich, władz gminy Ustrzyki Dolne oraz przedstawiciel Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”. - Chodziło nam tu o sprawdzenie czy uda się znaleźć grupę aktywnych seniorów, którzy zechcą wziąć udział w zajęciach. Okazało się, że nie będzie z tym problemów, a seniorzy opowiadali o swoich pomysłach na zajęcia w ramach uniwersytetu. Wśród propozycji padały zarówno pomysły bardziej konwencjonalne jak nauka języków, zajęcia z matematyki, gimnastyka, aerobik, pływanie, rękodzielnictwo, jak i te bardziej odważne jak nauka wyprowadzania samochodu z poślizgu, jazda harleyem czy szybownictwo. Seniorzy proponowali też naukę wizażu, warsztaty fotografii, warsztaty zielarskie, zajęcia teatralne, jogę, warsztaty kulinarne, czy stworzenie chóru. Musieliśmy wybrać te najbardziej realne do wykonania, jak na pierwszy pilotażowy rok, ale w przyszłości postaramy się je urozmaicić – wyjaśnia prezes Stowarzyszenia.

Zajęcia na Ustrzyckim Uniwersytecie Trzeciego Wieku trwały od kwietnia do listopada 2018 roku i dały seniorom możliwość spotkań z osobami w podobnym wieku i o podobnych zainteresowaniach. To dzięki tym zajęciom, osoby które przeszły na emeryturę, a nie chciały się zamykać w czterech ścianach, mogły pozostać nadal aktywne, twórcze i podtrzymywać więzi społeczne. Podczas zajęć, które odbywały się dwa razy w tygodniu, a w śród których były m.in. nauka pływania, nauka języka angielskiego, informatyka czy muzyka, osoby starsze nabywały nowe umiejętności oraz dbały o kondycję fizyczną, która jest niezwykle ważna w każdym wieku.

Dzięki kontaktom z innymi uczestnikami UUTW, seniorzy byli również w dobrej kondycji fizyczno-psychicznej, bo spotkania motywowały ich do wyjścia z domu, zmianę swoich przyzwyczajeń i zmianę stylu życia. Uczestnicząc w zajęciach, znajdowali tak zwany sens życia, co zapobiegało ich wykluczeniu społecznemu i samotności.

Zajęcia na UUTW prowadzone były przez wykwalifikowaną kadrę instruktorów oraz pedagogów, którzy chętnie służyli seniorom radą i pomagali w trudniejszych sprawach.

- Mamy nadzieję, że kolejny semestr na Ustrzyckim Uniwersytecie Trzeciego Wieku będzie się cieszył jeszcze większym zainteresowaniem niż poprzedni. Tak jak już obiecałem, będziemy chcieli aby zajęcia były jeszcze bardziej zróżnicowane – zapewnia Karol Lenard.

Projekt dofinansowany w ramach Otwartego Konkursu Ofert z zakresu ,,Aktywizacjai integracja osób w wieku emerytalnym w życiu społecznym’’ w ramach Programu Współpracy Gminy Ustrzyki Dolne z organizacjami pozarządowymi na rok 2018.

 

UUTW zakończył pierwszy pilotażowy rok
UUTW zakończył pierwszy pilotażowy rok
UUTW zakończył pierwszy pilotażowy rok
UUTW zakończył pierwszy pilotażowy rok
UUTW zakończył pierwszy pilotażowy rok
autor: MK/paba


powiązane artykuły: