Ustrzyki Dolne
poniedziałek, 30 października 2023

Wszystkich Świętych. Zadbajmy o swoje bezpieczeństwo.

Wszystkich Świętych. Zadbajmy o swoje bezpieczeństwo.<br/>fot. Magdalena Kuzar - arch. GB
fot. Magdalena Kuzar - arch. GB

W związku ze zbliżającym się świętem Wszystkich Świętych ruszyły policyjne akcje „Znicz” i „Hiena”. Potrwają do niedzieli 5 listopada. Mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa na i przy cmentarzach.

Pierwsza z nich - akcja „Znicz” skierowana jest do kierowców. Policjanci apelują, by w dużych miastach tym dniu najlepiej skorzystać z komunikacji miejskiej. Jeżeli jednak będziemy wybierać się na cmentarze samochodami, to warto sprawdzić wcześniej jego stan techniczny, gdzie znajdują się dozwolone miejsca parkingowe oraz jak zaplanowano objazdy.

Przy cmentarzach będzie tłoczno, skutkować to będzie sporymi korkami. Warto więc sprawdzić wszystko wcześniej, aby jazda odbywała się płynnie. Pozwoli to też na uchronienie się od ewentualnego mandatu.

Dodatkowo policjanci będą eliminowaniu z ruchu nietrzeźwych kierowców, zwracać uwagę na właściwe używanie świateł oraz prowadzić kontrolę prędkości w miejscach zagrożonych.

Co ważne w 31 października i 1 listopada w godzinach 8.00 - 22.00 obowiązuje ograniczenie ruchu dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej ponad 12 ton z wyłączeniem autobusów i innych wyraźnie wymienionych w przepisach.

Uważajmy na kieszonkowców!
Mundurowi informują też o prowadzonej akcji „Hiena”, która wymierzona jest w kieszonkowców i cmentarnych złodziei. Przypominają o kilku ważnych zasadach.

Wiązanki i znicze najlepiej kupić wcześniej, aby nie zabierać ze sobą na cmentarze dużych sum gotówki. Jeżeli jednak planujemy zakupy przy cmentarzu warto wziąć ze sobą tylko odliczoną sumę pieniędzy. W zasięgu wzroku powinniśmy też trzymać torebki czy plecaki. Nie wkładajmy też portfeli i dokumentów do tylnych kieszeni spodni.

Nie pozostawiajmy też w samochodach rzeczy wartościowych oraz dokładnie zamykajmy okna i drzwi w autach.

Złodzieje uważnie obserwują też osoby pozostawiające koło nagrobków torebki, odzież czy rowery. Pamiętajmy – wykorzystają każdą okazję.

 

 

autor: paba
źródło: KWP Rzeszów


powiązane artykuły: