Ustrzyki Dolne
poniedziałek, 19 lutego 2024

„Zielony parasol” nad pszczołami

„Zielony parasol” nad pszczołami

Kilkaset osób wzięło udział w VI Konferencji Pszczelarzy, Ekologów i Leśników „Zielony Parasol”. Naukowcy i praktycy rozmawiali o wielu zagadnieniach, m.in. związanych z ochroną pszczół, wykorzystywaniem pożytków w lecznictwie, zasadach lokalizowania pasiek w lasach czy o nasadzaniu roślin miododajnych.

 


Konferencja odbyła się w sobotę 17 lutego, w auli Kampusu Technicznego Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie. Otworzył ją Piotr Przytocki, prezydent Krosna, wskazując na „zielone” działania miasta, w tym również na akcenty współpracy z pszczelarzami. W imieniu uczelni, przybyłych powitała dr hab. Barbara Krochmal-Marczak, prof. PANS, kierownik kierunku Produkcja i Bezpieczeństwo Żywności.

Jako pierwsza wystąpiła prof. dr hab. Małgorzata Dżugan z Katedry Chemii i Toksykologii Żywności Uniwersytetu Rzeszowskiego, z wykładem zatytułowanym „Apiterapia z perspektywy pszczelarza”. Zaprezentowała całą skalę pszczelich pożytków wykorzystywanych w lecznictwie, dzięki naukowemu rozpoznaniu właściwości fizykochemicznych miodu i innych produktów pszczelich.

Z kolei dr Edward Marszałek z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Krośnie zaprezentował temat „Niedźwiedzie lubią miód - o relacjach między pszczołami, a ich leśnym środowiskiem”. Omówił zasady lokalizacji pasiek w lasach, stan drzewostanów jodłowych pod kątem możliwości zbioru miodu spadziowego, przypomniał zagrożenia płynące z rosnącej populacji niedźwiedzia w regionie. Nawiązał też do projektu „Pszczoły wracają do lasu”, realizowanego w Lasach Państwowych.

Wiele praktycznych wskazówek dla pszczelarzy przekazałem dr Jerzy Kuck (PWSTE w Jarosławiu) przekazując swoje osobiste doświadczenia, w prelekcji pt. „Nasadzenia drzew i siew roślin miododajnych jako sposób powiększania bazy pożytkowej dla pszczół i odbudowy obszarów zielonych”.

W części popołudniowej zebrani wysłuchali prezentacji prof. dr hab. Anety Stracheckiej (Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie) „Mechanizmy odporności pszczół w kontekście funkcjonowania ciała tłuszczowego” i mgr inż. Dagmary Zdańskiej (Instytut Weterynarii w Puławach) „Zakażenia wirusowe - realne zagrożenie dla zdrowia rodzin pszczelich”.

- Konferencje z tego cyklu cieszą się sporym zainteresowaniem, bo rzeczywiście pozwalają podnosić wiedzę pszczelarską w kontakcie z naukowcami. Wykłady z poprzednich edycji zamieszczone w internecie mają po kilka tysięcy odsłon - powiedział Marek Barzyk, prezes Koła Pszczelarzy w Krośnie i inicjator cyklu „Zielony parasol”.

To także sposobność do integracji środowiska pszczelarzy, którzy w trakcie spotkania mogą zakupić też fachowy sprzęt i literaturę.

- Mamy duże wsparcie ze strony urzędu miasta Krosna. Na terenach nam wskazanych sadzimy drzewa i krzewy miododajne, w czym biorą udział pszczelarze, młodzież szkolna, pracownicy urzędu miejskiego i leśnicy – dodawał prezes Barzyk.

W konferencji wzięło udział ponad 100 pszczelarzy z regionu, w tym również leśnicy parający się takim zajęciem. Natomiast w wersji on-line uczestniczyło łącznie ponad 400 słuchaczy. Całość spotkania prowadził Jan Barzyk z Koła Pszczelarzy w Krośnie.

Głównym organizatorem było Stowarzyszenie „Polska Ekologia” i Koło Pszczelarzy w Krośnie. Wśród partnerów wydarzenia była również Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie.
Zdjęcia: Edward Marszałek, rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

 

 

„Zielony parasol” nad pszczołami
„Zielony parasol” nad pszczołami
„Zielony parasol” nad pszczołami
„Zielony parasol” nad pszczołami
„Zielony parasol” nad pszczołami
„Zielony parasol” nad pszczołami
„Zielony parasol” nad pszczołami
autor: oprac. paba
źródło: RDLP Krosno