Ustrzyki Dolne
piątek, 10 listopada 2023

ZUS. Ważne daty dla przedsiębiorców.

ZUS. Ważne daty dla przedsiębiorców.<br/>fot. ZUS
fot. ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że od 2022 roku obowiązują nowe terminy, w jakich płatnicy składek mogą przekazywać korekty dokumentów rozliczeniowych.

 

 

Od 2022 roku obowiązują nowe terminy, w jakich płatnicy składek mogą przekazywać korekty dokumentów rozliczeniowych (ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RSA). Do 1 stycznia 2024 roku płatnik składek ma możliwość skorygować dokumenty, które były złożone za okres od stycznia 1999 roku do grudnia 2021 roku.

Warto jak najszybciej przeanalizować dokumenty rozliczeniowe, aby móc je poprawić. - O takiej możliwości korekty, ale też nieprzekraczalnej dacie przypominamy naszym klientom za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Taką wiadomość umieszczamy na profilach płatników składek - informuje Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim.

Nie będzie niektórych korekt
Po 1 stycznia 2024 roku, ZUS nie przyjmie korekt dokumentów rozliczeniowych za lata 1999-2021, ponieważ nie będzie już możliwa zmiana stanu rozliczenia na koncie płatnika składek. Po upływie tego terminu korekty mogą być sporządzane tylko z urzędu przez ZUS i tylko na koncie ubezpieczonego. Będą one wprowadzane tylko na podstawie prawomocnego wyroku sądu lub prawomocnej decyzji. W ich wyniku nie nastąpią żadne zmiany w rozliczeniach z płatnikiem składek.

Natomiast korekty dokumentów rozliczeniowych (ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RSA) złożonych za okres od stycznia 2022 roku, będzie można przekazać w ciągu 5 lat od terminu płatności składek za dany miesiąc kalendarzowy.

Na Podkarpaciu aktywnych płatników składek do ZUS jest ponad 125 tys. (Oddział ZUS w Jaśle: 35 tys., Oddział ZUS w Rzeszowie: 90 tys.).

Płatnicy składek mogą skorzystać ze wsparcia ZUS-u przy weryfikacji dokumentów. Taką pomoc mogą uzyskać telefonicznie - w Centrum Obsługi Telefonicznej (COT) - tel. 22 560-16-00, podczas e-wizyty w ZUS, a także w dowolnej placówce ZUS. Płatnicy, którzy składają dokumenty przez program Płatnik lub e-Płatnik mogą także zwrócić się z wnioskiem o udostępnienie plików KEDU z danymi za okresy wcześniejsze niż te, które mają w swojej bazie danych.

 

autor: oprac. paba
źródło: ZUS