Ustrzyki Dolne
piątek, 15 maja 2020

Bieszczadzkie szkoły dostały nowe laptopy

Bieszczadzkie szkoły dostały nowe laptopy<br/>fot. pixabay
fot. pixabay

45 tys. zł dla gminy Czarna, 40 tys. zł dla Lutowisk, 60 tys. dla Leska – to granty otrzymane na zakup sprzętu komputerowego wspierającego uczniów w nauce zdalnej. Laptopy po pandemii trafią do szkół i będą z nich korzystać wszyscy uczniowie.

Rządowy program „Zdalna szkoła” to odpowiedź na obecną sytuację szkolnictwa, związaną z epidemią koronawirusa. Wymusiła ona wprowadzenie w całym kraju nauki zdalnej, co wiąże się z nowymi wyzwaniami, nie tylko dla szkół i nauczycieli, ale także - a może przede wszystkim - dla dzieci i ich rodziców. Nie wszyscy uczniowie mają dostęp do odpowiedniego sprzętu oraz internetu, który umożliwiłby im edukację na odległość. Stąd pilna potrzeba wsparcia.

Gmina Czarna złożyła wniosek aplikacyjny na zakup sprzętu komputerowego w kwietniu, maksymalna kwota grantu wynosiła 45 tys. zł. Otrzymane dofinansowanie pozwoliło na zakup 23 laptopów oraz specjalnych toreb transportowych. 11 maja sprzęt ten został przekazany do Szkoły Podstawowej w Czarnej Górnej oraz Szkoły Podstawowej w Polanie. Będzie on służył uczniom, którzy mają w obecnej sytuacji problemy z udziałem w nauczaniu zdalnym. Gdy uczniowie powrócą do szkół, laptopy staną się wyposażeniem szkolnych pracowni komputerowych.

Również gmina Lutowiska we współpracy z Zespołem Szkół w Lutowiskach pozyskała grant w wysokości 40 tys. zł na zakup sprzętu dla uczniów. Z tych pieniędzy zakupiono 20 laptopów, które także zostały przekazane uczniom, a po zakończeniu nauki zdalnej, wrócą do szkoły.

Z rządowego grantu skorzystała też gmina Lesko, która otrzymała dofinansowanie w wysokości 60 tys.złotych. Dzięki temu Leskie Centrum Edukacji i Sportu zakupiło 24 laptopya. - Zostaną one przekazane najbardziej potrzebującym uczniom - mówi burmistrz Leska Adam Snarski. - Wierzę, że z tej pomocy skorzystacie w sposób mądry i rozważny. Te laptopy po pandemii będą służyły wszystkim naszym uczniom w szkołach.

Projekt jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa - „Powszechny dostęp do szybkiego Internetu” z projektu grantowego pn.: Zdalna Szkoła – wsparcie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej w systemie kształcenia zdalnego w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

 

autor: AW


powiązane artykuły: