Ustrzyki Dolne
czwartek, 5 września 2019

Dokończyli "przerwany marsz"

Dokończyli "przerwany marsz"

Dla dzieci i młodzieży rozpoczęcie nowego roku szkolnego zawsze jest wielkim wydarzeniem. Tym razem, w Lutowiskach jednak było szczególnie, ponieważ wspólnie ze Szkołą Podstawową w ramach „Przerwanego Marszu” obchodzono 80-tą rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Na uroczystość zostali zaproszeni emerytowani leśnicy, którzy pracowali w Nadleśnictwie Lutowiska – Jan Kuzar i Franciszek Flak. Obaj są pokoleniem „Dzieci wojny”, którym wybuch II wojny światowej przeszkodził w nauce.

Jan Kuzar opowiadał jak wyglądała edukacja w czasie wojny. Jeden nauczyciel prowadził 4 klasy i uczył 180 uczniów. Podkreślił też, że w szkole nie można było mówić po polsku.

Franciszek Flak w 1939 r. miał iść do szkoły zawodowej, ale w 5 dniu wojny Sowieci napadli na Krystynopol. Opowiadał dzieciom i młodzieży o tym jak mając 16 lat poszedł do pracy i nie mógł się już uczyć. Pomagał utrzymywać rodzinę, a w wieku 18 lat został wcielony do Armii Krajowej.

Zaproszeni goście, uczniowie, grono pedagogiczne, rodzice dzieci oraz leśnicy z Nadleśnictwa Lutowiska wspólnie zaśpiewali Hymn Polski. Uroczystość miała wymiar symboliczny - uczestnicy tamtych zdarzeń mogli dokończyć swój „przerwany marsz” do szkoły.

Fot. Katarzyna Szczerbicka

 

Dokończyli "przerwany marsz"
Dokończyli "przerwany marsz"
autor: MZ
źródło: RDLP Krosno