Ustrzyki Dolne
piątek, 6 października 2023

Hattrick dla żłobka! Potrójnie nagrodzony!

Hattrick dla żłobka! Potrójnie nagrodzony!

Trzy nagrody w konkursie na najlepszy żłobek w Polsce, trafiły do Żłobka Miejskiego w Ustrzykach Dolnych - Żłobek Roku 2023, Dyrektor Roku 2023 i Wzorcowy Jadłospis 2023! - To dla nas ogromne wyróżnienie, ale wszystko dzięki wspaniałej kadrze, jaka mamy w placówce - podkreśla Karina Kwaśnik, dyrektor ustrzyckiego żłobka.

 

Pod koniec września, we Wrocławiu odbyła się VI edycji Ogólnopolskiej Konferencji „Żłobki i Kluby Dziecięce 2023, bo jakie początki, takie będzie wszystko”, organizowana przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Publicznych i Niepublicznych Żłobków i Klubów Dziecięcych. To właśnie tam odbyło się rozstrzygnięcie konkursu na Żłobek Roku 2023.

Do konkursu na najlepszy żłobek w Polsce, zgłosiło się 57 placówek z całego kraju. Komisja konkursowa badała wiele obszarów działalności placówek, a w szczególności pracę dydaktyczną czyli przygotowany przez żłobek program edukacyjny.

Szeroka oferta edukacyjna
Pod uwagę została wzięta właśnie szeroka oferta edukacyjna i przyjazna atmosfera w placówce. Dodatkowo doceniono to, że ustrzycka placówka doskonale chroni dzieci, za co już w 2021 r. zdobyła nagrodę „Bezpieczny i przyjazny żłobek”.

- Cały czas podkreślam, że naszym dziewczynom się chce pracować, rozwijać się. Mówię im - „ja to wy” i odwrotnie. Staram się je zarazić pozytywnym nastawieniem i chęcią do pracy - wyjaśnia dyrektorka.

Jak dodaje w każdym żłobku czy w przedszkolu w Polsce są osoby kreatywne, tylko czasem zawodzi tzw. „czynnik ludzki”. - Dlatego musimy pamiętać, że ten czas, który mają dzieci już się nie wróci. Jeśli zrobimy dziś jakiś błąd, to nie będziemy mogli tego cofnąć. Nasze dziecko już nigdy nie będzie miało dwóch lat. Musimy być dla niego tu i teraz. Musimy dla naszych podopiecznych być tacy, jak ich rodzice w domach - przekonuje.

Żywienie jak w domu
W czasie oceniania przez komisję w Ustrzykach było wiele kontroli, wizyt patronażowych, sprawdzono cały plan edukacyjny, plan dnia i żywienie. Ten ostatni czynnik był bardzo dokładnie badany przez Instytut Żywności i Żywienia.

- Kiedy przeczytali nasz jadłospis, to stwierdzili, że jest lepszy niż ten, który był wymagany do konkursu. W żłobku jest zatrudniona dietetyczka kliniczna, która rozpisuje jadłospis tak, by posiłki były wartościowe pod względem energetycznym i ilościowym - wyjaśnia Karina Kwaśnik.

Tu dzieciom nie kupuje się jogurtów - panie same robią musy, nie kupuje się biszkoptów - panie pieką je same, nie kupuje sie wędlin, tylko robi się je z pieczonego indyka. - Pieczemy drożdżówki, jabłeczniki czy serniki - oczywiście bez cukru, tylko z miodem - wylicza dyrektor Kwaśnik.

Obok żłobka powstał też ogród sensoryczny, w którym jest szczypiorek, koperek, pietruszka czy marchewka. - Kuchnia jak domowa, bez produktów przetworzonych czy mrożonek - podkreśla dyrektorka.

Rozwijać się i pozyskiwać dofinansowania
Nagroda Dyrektora Roku też wymagała nie lada „gimnastyki”. Komisja sprawdzała przede wszystkim zarządzanie placówką, wszystkie dokumenty, a dyrektorka musiała zrobić analizę SWOT żłobka - pokazać mocne i słabe strony oraz to, jak te słabe strony chce poprawić. Przygotowała też raport na temat tego, jak motywuje pracowników, jak funkcjonuje kontrola placówki, jak wyglądają procedury. Sprawdzono też jak podnosi swoje kwalifikacje. - W tym roku ukończyłam menadżerskie studia podyplomowe EMBA. Doceniono to, że cały czas pozyskuję środki finansowe na rozwój żłobka - wyjaśnia.

Budżety wszystkich żłobków w Polsce są podobne i pochodzą z pieniędzy publicznych. Ale dzięki dofinansowaniu ze Stowarzyszenia Pro Carpathia i współpracy z gminą, w ustrzyckim żłobku zrobiono zewnętrzną sensoryczną ścieżkę zmysłów. - Dodatkowo z profilaktyki pozyskujemy pieniądze na szkolenia adaptacyjne dla dzieci rodziców - mówi dyrektorka.

Szkolenia i adaptacja dla rodziców
I właśnie te szkolenia doceniła komisja konkursowa. Ustrzycki żłobek przygotowuje bowiem spotkania adaptacyjne dla dzieci i rodziców, jeszcze przed przyjęciem dzieci do żłobka. - Robimy cykliczne imprezy na koniec sierpnia, spotkania adaptacyjne i dni otwarte. Rodzic z dzieckiem może wejść do żłobka praktycznie przez cały czas.

Dyrektor z dotacji stworzyła też salę integracji sensorycznej, kabinę sensoryczną, a na każdej sali są też kąciki czytelnicze z fotelem do czytania książek i biblioteczka.

Emocje były ogromne
Na konkurs wysłano też dwa filmiki dokumentujące działalność placówki. - I ku naszemu zaskoczeniu - hattrick - wróciłyśmy z trzema nagrodami! - cieszy się dyrektorka.
Jak przyznaje emocje były ogromne. - Radości mnóstwo, ale cały czas podkreślam, że mam cudowny personel, któremu się chce pracować. Skrupulatnie dobieram pracownice i każda z ich ma jakieś talenty - jedna gra na gitarze, druga maluje, trzecia śpiewa i dlatego tworzymy wspaniały zespół. Dlatego wielkie podziękowania kieruję właśnie dla nich! - dodaje.


WYRÓŻNIENIA w kategorii Żłobek Roku 2023 trafiły do: Żłobek Miejski „Bajkowa Kraina” w Gryfowie Śląskim, Integracyjny Żłobek Miejski Pod Grzybkiem w Obornikach Śląskich, Żłobek Gminny w Debrznie, Żłobek Gminny w Krobi, Gminny Żłobek „Promyczek” w Lini, Żłobek Miejski „Maluch” w Brzezinach, Żłobek „Pomelo” w Warszawie, Niepubliczny Żłobek „Radosny Domek” we Wrocławiu, Żłobek nr 16, Wrocławski Zespół Żłobków.
ZWYCIĘZCA w kategorii Dyrektor Roku 2023 - Karina Kwaśnik, dyrektor Żłobka Miejskiego w Ustrzykach Dolnych
WYRÓŻNIENIE - Katarzyna Piepiórka, dyrektor Gminnego Żłobka Promyczek w Lini

Patronat nad wydarzeniem objęli: Minister Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, Jacek Sutryk - Prezydent Wrocławia, Jarosław Obremski - Wojewoda Dolnośląski, Cezary Przybylski - Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Instytut Wspomagania Rozwoju Człowieka i Edukacji Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, PTS Polskie Towarzystwo Stomatologiczne

Żłobek Miejski w Ustrzykach Dolnych dziękuje: Burmistrzowi Ustrzyk Dolnych Bartoszowi Romowiczowi, Radzie Miejskiej w Ustrzykach Dolnych, Centrum Usług Wspólnych Ustrzyki Dolne, Stowarzyszeniu Publicznych i Niepublicznych Żłobków i Klubów Dziecięcych, One Light Studio Mateusz Szelc, RODZICOM i wszystkim, którzy na co dzień wspierają placówkę.

ZDJĘCIA: ŻM UD

autor: paba


powiązane artykuły: