Ustrzyki Dolne
wtorek, 30 kwietnia 2019

Historii poszukiwanie

Historii poszukiwanie

Za nami piąta edycja gry miejskiej organizowanej przez Bibliotekę Publiczną w Lesku. Jej uczestnikami byli uczniowie leskich szkół średnich tj. Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Leśnych oraz Zespołu Szkół Technicznych i Artystycznych.

Zrobiło się w końcu ciepło, a wraz z pierwszymi powiewami wiosny rozpoczął się wysyp gier miejskich i terenowych. Jest to doskonały sposób na poznanie dziedzictwa kulturowego oraz sprawdzenie swej kondycji fizycznej.

Lesko jest miastem z ponad 500-letnią historią (w przyszłym roku będziemy obchodzić 550-lecie miasta), dlatego w grze miejskiej można wykorzystać wiele miejsc i osób związanych z Leskiem. W tegorocznej grze najpierw trzeba było rozwiązać 16 zagadek, liczył się spryt, kojarzenie faktów, znajomość historii, ulic i miejsc. Drugi etap gry, to już szybki bieg do odgadniętego miejsca, gdzie należało zrobić zdjęcie.

Wszystkie drużyny w zaskakująco krótkim czasie wykonały zadania. Najszybsi okazali się jednak uczniowie Liceum Ogólnokształcącego, im przypadło w udziale pierwsze miejsce. Drugie miejsce wywalczyli uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Artystycznych, trzecie drużyna z Zespołu Szkół Leśnych.

Oto przykłady zagadek historycznych z jakimi zmierzyła się młodzież: Gdzie Jadwiga, Józef, Marian i Mieczysław grają w szachy? (Chodzi oczywiście o leskie Źródełka). Wotum dziękczynne, ma już 156 lat. (Chodzi o kapliczkę wzniesioną w 1863 r. przez aptekarza Roberta Barańskiego jako wotum dziękczynne za powrót syna z powstania styczniowego. Kapliczka znajduje się na ulicy Unii Brzeskiej).

Dziękujemy uczestnikom gry, szczególne podziękowania kierujemy do nauczycieli przygotowujących młodzież do spotkania z lokalną historią. Już dziś zapraszamy za rok do kolejnych zmagań z historią i kondycją fizyczną!

fot. Biblioteka Publiczna Lesko

Historii poszukiwanie
Historii poszukiwanie
autor: BP