Ustrzyki Dolne
wtorek, 9 czerwca 2020

Matury w nowych warunkach

Matury w nowych warunkach<br/>fot. pixabay
fot. pixabay

Wczoraj rozpoczęły się matury z języka polskiego, dziś uczniowie zmierzyli się z matematyką, a 10 czerwca napiszą język angielski. W nowych, nadzwyczajnych warunkach i w reżimie sanitarnym do egzaminu dojrzałości przystąpili także uczniowie z powiatu bieszczadzkiego i leskiego.

Wczoraj o godzinie 9 uczniowie z całej Polski przystąpili do egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym. Na napisanie mieli 170 minut, a w tym roku pytani byli m. in. o "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego i o wprowadzone w dramacie elementy fantastyczne. Drugi temat wypracowania dotyczył interpretacji utworu Anny Kamieńskiej "Daremne", na każdy z nich należało napisać min. 250 słów. Dodatkowo uczniowie zmierzyli się z pytaniami otwartymi o różnej tematyce, m. in. z "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza.

W godzinach popołudniowych odbył się wczoraj także egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym, na którego napisanie uczniowie mieli 180 min. Wybrać należało jeden z dwóch podanych tematów i napisać wypracowanie, za które uzyskać można było 40 punktów. Pytania dotyczyły tekstu Bożeny Chrząstowskiej oraz analizy porównawczej utworów Jana Kochanowskiego oraz Zbigniewa Herberta. Nie był to egzamin obowiązkowy, chęć przystąpienia deklarowali uczniowie.

Dziś o 9 rano odbył się egzamin z matematyki na poziomie podstawowym, obowiązkowy dla wszystkich abiturientów, trwał 170 min. - Bardzo nas cieszy to, że w tym roku więcej maturzystów niż w roku ubiegłym zdecydowało się przystąpić do egzaminu z matematyki i informatyki na poziomie rozszerzonym; w przypadku matematyki to jest 1,5 pkt proc. więcej - mówił dziś szef CKE Marcin Smolik.

Uczniowie Zespołu Szkół Licealnych w Ustrzykach Dolnych już w ostatnich dniach maja zostali dokładnie poinstruowani o tym, jak będzie przebiegał egzamin od strony organizacyjnej. Na stronie internetowej szkoły zamieszczono szczegółowe wytyczne dotyczące podziału uczniów na sale oraz tego, gdzie pozostawić rzeczy osobiste i którym wejściem należy wchodzić, z zachowaniem dwumetrowej odległości i przy użyciu maseczek. W egzaminie nie mogli uczestniczyć absolwenci oraz kadra pedagogiczna, którzy są objęci kwarantanną lub izolacją a także osoby, które w ciągu ostatnich 14 dni miały kontakt z osobą chorą z powodu infekcji wywołanej koronawirusem  lub podejrzaną o zakażenie. Wszystko by egzamin przebiegł sprawnie i z zachowaniem wszelkich środków ostrożności z uwagi na pandemię. Jak dowiedzieliśmy się od dyrektora szkoły, Arkadiusza Lupy, egzamin przebiegł bez zakłóceń, uczniowie stawili się z niemal stuprocentową frekwencją i nie napotkano żadnych problemów organizacyjnych.

W tym roku egzamin dojrzałości został przesunięty o ponad miesiąc, z uwagi na pandemię koronawirusa. Uczniowie przystępują więc do poszczególnych etapów w dniach 8-29 czerwca. Każdego dnia arkusze egzaminacyjne będą udostępniane na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej kilka godzin po przeprowadzeniu każdego z egzaminów. Tegoroczni maturzyści poznają swoje wyniki 11 sierpnia.

 

autor: AW