Ustrzyki Dolne
wtorek, 19 listopada 2019

"Pieszy" - dziś działania policji

"Pieszy" - dziś działania policji<br/>fot. pixabay
fot. pixabay

Dzisiaj policjanci ruchu drogowego prowadzą na terenie powiatu bieszczadzkiego działania „Pieszy”. Ich celem jest zapobieganie wypadkom, edukacja oraz przypominanie o tym jakie zachowania powodują zagrożenia dla pieszych w ruchu drogowym.

- Tego typu akcje mają na celu dyscyplinowanie we wzajemnych relacjach zarówno kierujących jak i pieszych – informuje podkom. Aleksandra Wołoszyn-Kociuba, rzecznik KPP w Ustrzykach Dolnych. - Działania są ukierunkowane na zapobieganie i zwalczanie zachowań powodujących główne zagrożenie względem pieszych w ruchu drogowym.
Policjanci będą też zwracać uwagę na przestrzeganie przepisów ruchu drogowego w okolicach przejść dla pieszych. Będą przypominać, że brawura nieodpowiedzialnych kierowców może się tragicznie skończyć dla pieszego, który w konfrontacji z samochodem nie ma szans.

Policjanci przypominają również o tym, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych. - Widoczny pieszy ma większą szansę na uniknięcie potrącenia w czasie złej widoczności. Nawet najmniejszy element odblaskowy może uratować życie – dodaje podkom. Wołoszyn-Kociuba. -  Należy pamiętać o tym, że fakt korzystania z oznakowanego przejścia, nie upoważnia pieszego do wchodzenia na jezdnię bez upewnienia się, czy nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a przede wszystkim jego życia i zdrowia.

Pieszy powinien być świadomy tego, co może się stać, gdy zlekceważy ewentualny błąd kierowcy, dlatego musi się wykazać rozsądkiem, ostrożnością oraz wyobraźnią. Kierowca zbliżając się do przejścia dla pieszych ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na naszych drogach zależy przede wszystkim od nas samych i znajomości przepisów ruchu drogowego.

 

autor: oprac. paba
źródło: KPP Ustrzyki Dolne