Ustrzyki Dolne
środa, 20 maja 2020

Są terminy matur i egzaminów ósmoklasisty

zdjęcie ilustracyjne<br/>fot. arch. GB
fot. arch. GB

- Egzaminy maturalne rozpoczną się 8 czerwca, a egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzony od 16 do 18 czerwca – potwierdził na wczorajszej konferencji prasowej szef MEN Dariusz Piontkowski. W tym roku nie będzie natomiast matury ustnej.

Konferencja prasowa poświęcona była kalendarzowi matur i innych egzaminów. - Wyniki tegorocznych matur mają być dostarczone do 11 sierpnia. Poprawki do egzaminu maturalnego będą odbywały się we wrześniu. Ci, poprawiający swoje wyniki, dostaną je znacznie później, bo dopiero 30 września - mówił Piontkowski. - Wyniki z egzaminów zawodowych pojawią się 31 sierpnia - dodał.
W tym roku maturzyści nie będą podchodzić do egzaminów ustnych. Obejmą one wyjątkowo tylko uczniów, którzy będą zdawać na uczelnie zagraniczne.

Jeśli chodzi o rekrutację do szkół średnich, to na kształt zaprezentowanego harmonogramu wpływ miało ponad 200 wniosków i uwag zgłoszonych do resortu.
- Od 15 czerwca ósmoklasiści mogą składać wnioski do szkół średnich. Ten etap będzie trwał do 10 lipca. W tym czasie szkoły, które wymagają dodatkowych egzaminów, mogą przeprowadzić takie testy między 23 czerwca a 7 lipca - kontynuował minister. Przewidziana jest także druga tura składania dokumentów. - Zacznie się 31 lipca. Najpóźniej 12 sierpnia podane zostaną listy osób zakwalifikowanych i tych, którym się nie udało. Zostaną one opublikowane na drzwiach szkół i stronach internetowych – dodał.
Ostateczne wyniki ogłoszone zostaną ogłoszone po 19 sierpnia, następnie będzie czas na rozpatrywanie odwołań i dyrektorzy zdecydują, komu przyznać wolne miejsca.

Poruszono też kwestię bezpieczeństwa uczniów i tego jak przeprowadzone zostaną egzaminy - Na pewno muszą mieć zasłonę ust i nosa. W środku mogą znajdować się w odległości 1,5 metra od siebie. Rozumiemy, że z racji tej odległości zespół nadzorujący może wynosić dwie osoby - tłumaczył szef MEN.

Jak dodał minister, najnowsze wytyczne będą dotyczyły wyjazdów wakacyjnych i zorganizowanego wypoczynku. - Pracujemy nad tym. Mam nadzieję, że będziemy mogli to przedstawić w najbliższym czasie. Wydaje mi się, że taki wypoczynek będzie możliwy do zorganizowania - zaznaczył Piontkowski.

 

autor: AW