Ustrzyki Dolne
wtorek, 5 lutego 2019

SP w Wojtkowej znów będzie działać ekologicznie

SP w Wojtkowej znów będzie działać ekologicznie<br/>fot. Organizatorzy
fot. Organizatorzy

„Aktywni dla Natury” to kolejny projekt proekologiczny realizowany przez Szkołę Podstawową w Wojtkowej. Szkoła wzięła udział w IX edycji konkursu grantowego Fundusz Naturalnej Energii, ogłaszanego przez GAZ-SYSTEM na najlepsze projekty ekologiczne.

Konkurs Fundusz Naturalnej Energii był skierowany do pięciu województw: mazowieckiego, podkarpackiego, podlaskiego, śląskiego i zachodniopomorskiego. W tym roku wpłynęło łącznie 112 wniosków o dofinansowanie, w tym projekt „Aktywni dla Natury” realizowany przez Szkołę Podstawową w Wojtkowej.

Do udziału w IX edycji konkursu zaproszono przede wszystkim samorządy, placówki oświatowe, organizacje pozarządowe i instytucje publiczne. Każdego roku celem konkursu jest dofinansowanie realizacji autorskiego pomysłu na podtrzymanie lub ratowanie środowiska naturalnego oraz aktywizację lokalnej społeczności do działań na rzecz poszanowania i ochrony środowiska.

- W IX edycji konkursu Fundusz Naturalnej Energii zależało nam na zaangażowaniu lokalnych społeczności z terenu województw strategicznych dla Spółki. W naszej codziennej działalności dbamy o środowisko naturalne i kierujemy się zasadami zrównoważonego rozwoju, stąd cieszy nas ogromnie, że samorządy, placówki oświatowe oraz organizacje pozarządowe swoim zaangażowaniem po raz kolejny potwierdziły, że aktywnie i z wielkim entuzjazmem podchodzą do kreowania postaw ekologicznych i tworzenia kapitału społecznego ukierunkowanego na zrównoważony rozwój - powiedział Mariusz Kozłowski, Rzecznik Prasowy Spółki, Zastępca Dyrektora Biura Komunikacji Korporacyjnej.

Projekty, złożone w ramach IX edycji konkursu, prezentowały bardzo wyrównany poziom. Zwycięzcy koncentrowali się na rozwiązywaniu lokalnych potrzeb środowiskowych w obszarze gospodarki odpadami oraz czystości powietrza. W wielu miejscach zaplanowano działania inwestycyjne związane z zagospodarowaniem terenu, by służyły one nie tylko ludziom, ale także zachowaniu bioróżnorodności.

- Ogromną wartością w projektach, które zostały wybrane do dofinansowania, jest łączenie wiedzy teoretycznej z praktycznymi działaniami. To połączenie służy poznaniu przyrody, zachęceniu do odkrywania i doświadczania jej uroków. Co roku do realizacji poszczególnych działań projektowych zapraszani są specjaliści reprezentujący wiele instytucji, dla których ochrona przyrody jest wspólnym mianownikiem oraz przyczynkiem do długotrwałych działań na rzecz środowiska naturalnego - ocenia Urszula Fabianiak, Wiceprezes Fundacji „Za górami, za lasami” - Partnera Społecznego konkursu.

Więcej informacji o Funduszu Naturalnej Energii można znaleźć na stronie konkursu: www.gazsystemdlanatury.pl oraz na profilu FB/FunduszNaturalnejEnergii.

 

autor: oprac. MK
źródło: Gaz System dla Natury