Ustrzyki Dolne
poniedziałek, 11 września 2023

Startuje rekrutacja na semestr zimowy DUT w Ustrzykach Dolnych!

Startuje rekrutacja na semestr zimowy DUT w Ustrzykach Dolnych!<br/>fot. organizator
fot. organizator

Startują zapisy na Dziecięcy Uniwersytet Techniczny. Zajęcia odbywają się w soboty, są w pełni bezpłatne i przeznaczone dla dzieci w wieku 7-12 lat, zamieszkałych na terenie Gminy Ustrzyki Dolne.

 

 


Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza, zaprasza do rekrutacji na zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Ustrzykach Dolnych w semestrze zimowym 2023/24. Rekrutacja rozpocznie się 18 września o godz. 10:00 i potrwa do 25 września (włącznie).

To już wrześniowa tradycja, kiedy to Dziecięcy Uniwersytet Techniczny otwiera kolejną rekrutację na semestr zimowy. To także znak, że już niedługo - nie szkolny dzwonek będzie przywoływał na zajęcia tylko stempel pieczątki w indeksie oraz odgłos wybuchowych eksperymentów. Nikogo nie zadziwia zatem fakt, że co semestr wzrasta liczba osób zainteresowanych projektem DUT. Zyskał on uznanie zarówno dzieci jak i rodziców, a tym samym widać potrzebę jego ciągłej kontynuacji  głównie z uwagi na atrakcyjność oraz wysoką jakość zajęć i zarazem całkowicie bezpłatny w nich udział.

Zajęcia finansowane są przez Partnera Strategicznego projektu, którym jest Gmina Ustrzyki Dolne, a odbywają się przy współpracy ze Szkołą Podstawową nr 1 w Ustrzykach Dolnych (gdzie odbywają się warsztaty) oraz Ustrzyckim Domem Kultury (w którym prowadzone są wykłady).

Nauka może być zabawą
Celem Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego jest pokazanie małym studentom, że nauka może mieć różne formy, nie musi kojarzyć się z nudą czy szkolnym przymusem lecz wręcz przeciwnie - odpowiednie przygotowanie zajęć sprawia, że staje się ona świetną zabawą i wyjątkowym spędzeniem czasu wolnego.

Harmonogram semestru zimowego DUT w Ustrzykach Dolnych dla swoich uczestników przewiduje cztery godzinne wykłady popularnonaukowe poświęcone różnej tematyce. Podczas wykładów dzieci odbędą kosmiczną podróż w nieznane dowiadując się kiedy i jak rozpoczęła się misja podboju kosmosu, co do tej pory zostało w kosmos wysłane i jak w ogóle zostać członkiem takiej misji. Dzieci przeniosą się również do świata robotów, zastanawiając się nad tym jak robotyka zmienia otaczający nas świat dyskutując - w oparciu o konkretne przykłady - o wadach, zaletach i zagrożeniach płynących ze świata pełnego robotów.

Ponadto podczas wykładów dzieci będą miały szanse zajrzeć w głąb siebie przyglądając się ciału człowieka od środka, pokonując przy tym ścieżki, którymi na co dzień przemieszczają się spożywane pokarmy, wdychane przez nas powietrze czy nawet generowany przez nasze neurony prąd. Dowiedzą się również tego jak groźny może być tlen oraz jaki ma on wpływ na żywność czy produkty kosmetyczne.

Pszczoły, kosmos, daktyloskopia…
W planach semestru pojawią się cztery również półtoragodzinne warsztaty, które prowadzone będą w małych 15 osobowych grupach. Na zajęciach geograficznych dzieci w niekonwencjonalny sposób przyjrzą się ukształtowaniu powierzchni za pomocą multimedialnej piaskownicy, a dzięki teleskopowi słonecznemu zaobserwują powierzchnię naszej dziennej gwiazdy.

Z kolei na warsztatach pszczelarskich dzieci dowiedzą się w jaki sposób struktura plastra miodu wykorzystywana jest w budownictwie czy przemyśle samochodowym. Zbudują również swój plaster poznając przy tym jego właściwości i zastosowanie. W programie przewidziane są również warsztaty kosmiczne gdzie uczestnicy będą budować, a następnie wystrzelać w powietrze swoje rakiety kosmiczne, a także odbędą się warsztaty kryminalistyczne, podczas których uczestnicy zajęć zbadają m.in. ślady linii papilarnych, czyli ślady daktyloskopijne wykorzystując profesjonalne materiały badawcze zawarte w walizce kryminalistycznej.

Uczestnicy wykładów na pierwszym spotkaniu otrzymają wyprawkę studenta składającą się z indeksu, identyfikatora, notesu oraz wybranego gadżetu DUT. Z kolei uczestnicy warsztatów otrzymają dodatkowo „Zestaw Naukowca” zawierający materiały wraz z instrukcją do samodzielnego doświadczania i eksperymentowania w domu.

Zapisy przez internet
Rodzice mogą zapisywać dzieci poprzez stronę DUT - wystarczy założyć konto na stronie www.dolinawiedzy.pl/dut, a następnie zarejestrować dziecko do wybranej filii (lub skorzystać z posiadanego już wcześniej konta, w przypadku kolejnej już rejestracji na zajęcia DUT). Rejestracja będzie aktywna od 18 września od godz. 10.00 do 25 września 2023 r. (włącznie). W podanym terminie prowadzone są zapisy wszystkich chętnych, natomiast wyniki rekrutacji (osoby wylosowane na wykłady – 60 osób) pojawią się na koncie użytkownika DUT dn. 27 września 2023 r.

Przed podejściem do rekrutacji należy zapoznać się z planem zajęć oraz szczegółowymi informacjami dotyczącymi zapisów dla danego miasta - na stronie www.dolinawiedzy.pl/dut w zakładce REJESTRACJA. Rekrutacja na semestr zimowy w każdym z miast Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego przebiegać będzie w takim sam sposób.

W pierwszym etapie przyjmowane są wszystkie zgłoszenia (18-25 wrzesień), następnie spośród osób zapisanych losowana jest określona liczba uczestników wykładów oraz lista rezerwowa, w kolejnym etapie osoby wylosowane mają możliwość zapisania się na warsztaty, gdzie przy zapisach obowiązuje już kolejność zgłoszeń.

W wykładach i warsztatach Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Ustrzykach Dolnych może wziąć 60 osób.
Wszelkie pytania prosimy kierować na maila info@dolinawiedzy.pl lub pod numerem tel. (17) 865-30-04. Zapraszamy również na naszego Facebooka Dolina Wiedzy oraz Dziecięcy Uniwersytet Techniczny.

 

autor: mat. pras.