Ustrzyki Dolne
wtorek, 1 września 2020

Uczniowie wrócili do szkół

SP nr 1 w Ustrzykach Dolnych<br/>fot. Zdzisław Mołodyński
fot. Zdzisław Mołodyński

Zgodnie z decyzją MEN rozpoczęcie roku szkolnego odbyło się tradycyjnie, czyli 1 września. Do szkół wrócili również uczniowie z terenu Bieszczadów, jednak z uwagi na sytuację związaną z pandemią, nie wyglądało tak jak zwykle.

Pomimo pojawiających się krytycznych głosów niektórych naukowców i obaw części rodziców, tegoroczne rozpoczęcie roku szkolnego nie zostało przesunięte, a uczniowie rozpoczną naukę w trybie stacjonarnym. Niemniej jednak, aby zapewnić maksymalny poziom bezpieczeństwa, wprowadzone zostały nadzwyczajne środki ostrożności, zarówno dziś - pierwszego dnia, jak i w nadchodzącym okresie, na co dzień.

Tak jak w całej Polsce, w bieszczadzkich szkołach dyrektorzy podzielili uroczystość inauguracji roku szkolnego tak, by każdy rocznik, czy nawet klasa, wchodziła do szkoły o innej porze, lub – jeśli to możliwe- osobnym wejściem. Zabrakło też spotkania wszystkich uczniów na salach gimnastycznych, przywitania w szerokim gronie. Wszystko po to, by nie stwarzać dużych skupisk i ograniczyć zbędny kontakt pomiędzy pupilami. Dla przykładu w Szkole Podstawowej w Hoszowie w gminie Ustrzyki Dolne, rozpoczęcie roku dla każdej z klas i grup przedszkolnych rozpoczęło się o innej porze, a spotkania z wychowawcami odbyły się w salach lekcyjnych zgodnie z obowiązującymi środkami bezpieczeństwa związanymi z pandemią.
Wszyscy wchodząc do budynku szkolnego musieli dezynfekować ręce, a rodzice wejść mogli tylko w maseczkach. Przy wejściu mierzona była wyrywkowo temperatura. Na spotkaniach klasowych przekazane zostały niezbędne informacje dotyczące spraw dydaktyczno-wychowawczych oraz organizacyjnych.

Nie wszystko przebiegać będzie w tym roku tak, jak do tej pory np. przybory szkolne i artykuły papiernicze, które zawsze zamawiała szkoła i wykładane były podczas zajęć na ławki do wspólnego użytku klasy, teraz muszą być zakupione przez rodziców, i nie będą dzielone przez uczniów. Również zajęcia świetlicowe będą ograniczone, gdyż liczba dzieci przebywających w jednym pomieszczeniu nie może być zbyt wysoka. „Po zakończeniu spotkań budynek szkolny zostanie zdezynfekowany. Dezynfekcję przeprowadzi MPGK Ustrzyki Dolne. Od 2 września obowiązuje bezwzględny zakaz wchodzenia do szkoły Rodziców i obcych osób” - czytamy na oficjalnym profilu szkoły na portalu społecznościowym Facebook. Ten punkt wzbudza nieco obaw u rodziców, zwłaszcza tych, których dzieci dopiero rozpoczynają naukę w szkole czy przedszkolu. Niestety, nie ma mowy o obecności opiekunów na terenie placówki nawet w okresie adaptacji. Takie są jednak odgórne wytyczne, a poza tym wszystkim zależy przecież na bezpieczeństwie. Nadchodzące dni pokażą, jak uczniowie, rodzice i nauczyciele odnajdą się w tej nowej rzeczywistości, gdzie kwestią nadrzędną jest zdrowie.

Gmina Ustrzyki Dolne rozpowszechnia również w szkołach informacje, w których zawarto 10 zasad dla ucznia w czasie nauki w szkole podczas pandemii. Wśród nich jest przypomnienie by mając katar, kaszel czy gorączkę zostać w domu, często myć ręce, nie dotykać oczu, ust i nosa, używać własnych przyborów szkolnych, spożywać tylko własne jedzenie i picie oraz unikać kontaktu z większą grupą uczniów.

 

autor: AW