Tradycyjnie, jak co roku w okolicach najpiękniejszego ze świąt obchodzonych w naszym kalendarzu, „Dnia Matki”, na scenie Ustrzyckiego Domu Kultury pojawili się uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 2 im Tadeusza Kościuszki Narciarskiej Szkoły Sportowej w Ustrzykach Dolnych. Prezentowali swoją działalność artystyczną: teatralno-recytatorską, muzyczno-wokalną i taneczną, rozwijaną głównie na zajęciach pozalekcyjnych.
Mocnym uderzeniem rozpoczął uroczystość szkolny zespół muzyczny „Droga 84”, założony przez Piotra Brzozowskiego i Karola Waszczyszyna - nauczycieli SP nr 2, których wspólna pasja szybko przyciągnęła uczniów chcących rozwijać swoje umiejętności wokalno-instrumentalne. I tak trwają już 9 lat - nauczyciele, absolwenci i uczniowie. Przybyłych na uroczystość zaproszonych gości, rodziców, nauczycieli oraz młodzież przywitał dyrektor Bogdan Zwarycz, następnie w imieniu władz miasta głos zabrał burmistrz Bartosz Romowicz.
Poezja i muzyka wprowadziła widzów w odświętny nastrój „Dnia Matki”. We wzruszających utworach fortepianowych usłyszeliśmy: Zuzię Wronę, Zuzię Orłowską, Marysię Elmerych i Weronikę Wilk. Dziewczynki przygotowała Elina Haichel. O miłości do matki słowami poetów pięknie mówili: Julia Kucyj, Antoni Pasławski i Julia Stachyrak. Recytatorów przygotowała Sylwina Elmerych- Winnicka. Dużo radości i uśmiechu wprowadziła na scenę najmłodsza uczestniczka naszego Przeglądu, reprezentantka „oddziałów zerowych” Małgosia Jasiewicz, która zaśpiewała dwie piosenki „Mama dobrze wie” i „Cała doskonała”. Małgosię przygotowała Krystyna Szewczyk.
W działalności teatralnej w scenkach z życia wziętych, swoje talenty zaprezentowały trzy zespoły. Z trudnościami dnia codziennego w zabawnej scence z życia rodziny pt. „Niewidzialna ręka” borykało się sceniczne rodzeństwo - podopieczni Sylwiny Elmerych-Winnickiej, Agnieszka Stadnik i Antek Tętnowski. „Walczącą z wiatrakami” babcię widzieliśmy w humorystycznej etiudce teatralnej wg Doroty Gellnerowej „Stefan, stołek i rosołek”,” w wykonaniu Hani Dutki, Julki Kołodziej, Amelki Dec i Michała Greli - uczniów klasy I B, których przygotowała Alicja Niedośpiał. Zabawną, pełną energii i niesamowitego humoru scenkę „Z życia szkoły” opowiedzieli podopieczni Joanny Rajchel: Eleni Pagkration, Wiktoria Ślazyk, Kacper Kusznirski i Marcin Wróblewski uczniowie kl. III N Gimnazjum. „Taniec dawniej i dziś” przedstawił widzom zespół Aldony Kunasz.
Piosenka zawsze była mocną stroną działalności artystycznej „dwójki”, dziewczęta biorą udział w wielu konkursach i przeglądach, i są tam dobrze notowane. W tym roku na Przeglądzie swoje talenty pokazały: Emilka Kucab w piosence „Sto”, Daria Papciak w piosence „Dla Mamy” przygotowana przez Renatę Gwóźdź, Julia Barańska w piosence „Read all about it” przygotowana przez Jadwigę Jastrzębską, Pola Kądziołka w piosnce „Ocean eyes” przygotowana przez Martę Germańską. Chór „Echo”, podopieczni Jadwigi Jastrzębskiej zaśpiewał piosenkę Anny Marii Jopek „Ale jestem”.
Nikt chyba sobie nie wyobraża, że Przegląd mógłby odbyć się bez naszych kochanych „Smyków”. Zespół, układem tanecznym „Na grzybowej polanie” zdobył I miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Tanecznym „Dance 2019”. Zespół prowadzi Marta Germańska, która na zakończenie programu w leśnej, grzybowej scenerii zaśpiewała piosenkę Urszuli Sipińskiej „Cudownych Rodziców mam”.
Chciałabym w tym miejscu podziękować wszystkim uczestnikom naszego przeglądu Rodzicom zaproszonym gościom za przybycie. Za pomoc w przygotowaniach naszym uczniom Kubie Strusiewiczowi i Mateuszowi Sobczyńskiemu, którzy wspierani przez Jana Ciporę i Andrzeja Górskiego zadbali o audiowizualną stronę naszej uroczystości. Przegląd profesjonalnie poprowadził Kamil Fundanicz. Całość reżyserowała Sylwina Elmerych-Winnicka.
fot. Andrzej Górski