Ustrzyki Dolne
niedziela, 15 grudnia 2019

Znają Bieszczadzki Park Narodowy!

Znają Bieszczadzki Park Narodowy!

276 uczniów z 19 gimnazjów wzięło udział w programie BdPN „Zachowamy piękno i walory przyrodnicze Bieszczadów”. Największą wiedzą wykazało się dwoje uczniów Weronika Kisielewicz z ZSS Ustrzyki Dolne nr 2 oraz Michał Kaczmarski z SP w Tarnawie Dolnej. Wśród szkół najlepsza okazała się szkoła z Tarnawy Dolnej.

Program realizowano od marca do grudnia 2019 r. Uczniowie poszczególnych gimnazjów uczestniczyli w cyklu zajęć prowadzonych przez pracowników edukacyjnych BdPN. Zaczęto od zajęć kameralnych, w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Ustrzykach Dolnych. Omawiano tam m.in. zagadnienia: gdzie się znajduje Bieszczadzki Park Narodowy, jakie zadania realizuje i dlaczego jest wyjątkowy; osobliwości przyrody nieożywionej oraz świata roślin i świata zwierząt Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Uczniowie poznawali również ślady kultury materialnej, zagrożenia przyrody oraz zabiegi ochrony czynnej stosowane w parku. Zajęcia prowadzono z wykorzystaniem multimediów, mikroskopów, eksponatów muzealnych, okazów roślin i skał, plansz edukacyjnych i in. pomocy dydaktycznych.

Kolejnym etapem konkursu były dwudniowe warsztaty w Terenowej Stacji Ekologicznej w Wołosatem oraz jednodniowe zajęcia terenowe na wybranych ścieżkach przyrodniczych BdPN. Podczas zajęć terenowych uczniowie poznawali funkcjonowanie przyrody oraz interpretowali  zaobserwowane na ścieżkach przyrodniczych zjawiska przyrodnicze. Korzystali z zeszytów ćwiczeń oraz pomocy edukacyjnych. Przygotowywali materiał do prezentacji konkursowej. Łącznie każda grupa odbyła ok. 26 godz. zajęć w Bieszczadzkim Parku Narodowym.

W środę, 11 grudnia w Ośrodku Edukacji Ekologicznej BdPN w Ustrzykach Dolnych odbył się konkurs finalizujący program edukacji ekologicznej „Zachowamy piękno i walory przyrodnicze Bieszczadów”.

Wyniki konkurencji indywidualnej:
I m. Michał Kaczmarski z SP Tarnawa Dolna. Liczba punktów: 52.
I m. Weronika Kisielewicz z ZSS Ustrzyki Dolne nr 2. Liczba punktów: 52.

II m. Jagoda Niedziela z SP Lesko. Liczba punktów: 50.
II m. Kacper Pucyk z ZSS Ustrzyki Dolne nr 2. Liczba punktów: 50.
II m. Adam Rajchel z SP Tarnawa Dolna. Liczba punktów: 50.

Wyniki konkurencji zespołowej:
I SP m. Tarnawa Dolna. Łączna suma punktów: 182,0.

II m. ZSS Ustrzyki Dolne nr 2. Łączna suma punktów: 173,5.
III m. SP Zagórz. Łączna suma punktów: 166,5.
IV m. SP Lutowiska. Łączna suma punktów: 154,0.
V m. SP Myczków. Łączna suma punktów: 153,0.
VI m. SP Polana. Łączna suma punktów: 142,0.

XXVII edycja programu i konkursu odbyła się pod patronatem honorowym Podkarpackiego Kuratora Oświaty. Nagrody w konkursie zostały dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.

Fot. BdPN

 

 

Znają Bieszczadzki Park Narodowy!
Znają Bieszczadzki Park Narodowy!
Znają Bieszczadzki Park Narodowy!
Znają Bieszczadzki Park Narodowy!
Znają Bieszczadzki Park Narodowy!
Znają Bieszczadzki Park Narodowy!
autor: oprac. paba
źródło: BdPN