Ustrzyki Dolne
piątek, 18 sierpnia 2023

Dożynki Gminne - Ustrzyki Dolne

Dożynki Gminne - Ustrzyki Dolne<br/>fot. organizator
fot. organizator

W ostatnią niedzielę sierpnia (27 sierpnia) zapraszamy na Dożynki Gminne, które w tym roku odbędą się w Dźwiniaczu Dolnym. W tym dniu nastąpi też oficjalne otwarcie świetlicy wiejskiej w tej miejscowości.

 


Dożynki swoim rodowodem sięgają czasów przedchrześcijańskich i mają związek z pogańskim Świętem Plonów. Słowianie co roku w czasie równonocy jesiennej - 23 września, składali ofiary dziękczynne słowiańskim bóstwom urodzaju.

Zwyczaj ten przetrwał do dziś i w zmodyfikowanej formie, został zaadaptowany do kultury ludowej. Przez lata rolnicy na koniec żniw czyli tzw. „dożynania plonów”, świętują zakończenie ciężkiej pracy w polu.

Tegoroczne Dożynki Gminne odbędą się w niedzielę 27 sierpnia przy świetlicy wiejskiej w Dźwiniaczu Dolnym. Świętowanie rozpocznie się o godzinie 13:00, tradycyjnie polową Mszą św., po której odbędzie się oficjalne otwarcie świetlicy.

Odbędzie się też ceremoniał dożynkowy, któremu przewodniczyć będą starościna i starosta. Uroczyście zaprezentowane zostaną wieńce dożynkowe, a starostowie wręczą bochen chleba gospodarzowi spotkania. Spotkanie zakończy się występami artystycznymi oraz zmaganiami w Turnieju Sołectw.

Organizatorzy dla najmłodszych przygotowali strefa zabaw, a dla wszystkich gości stoiska promocyjne oraz degustacja regionalnych potraw.

O 21.00 na zakończenie wydarzenia odbędzie się zabawa taneczna z DJ.

 

autor: oprac. paba


powiązane artykuły: