Ustrzyki Dolne
czwartek, 4 lipca 2019

„Jubileusz ROZSYPAŃCA” - Nasz patronat!

„Jubileusz ROZSYPAŃCA” - Nasz patronat!<br/>fot. organizatorzy
fot. organizatorzy

Kiedy po „Bieszczadzkich Aniołach” zaczynaliśmy przygodę z Rozsypańcem, nie przepuszczaliśmy, że te 10 lat festiwalu upłynie tak szybko. Przydarzały się nam po drodze radosne i smutne historie, ale cieszyliśmy się na każde sierpniowe spotkania pod rozgwieżdżonym niebem ze sprawdzoną i wierną bieszczadzką publicznością. Niektórzy wracali po latach, inni byli wierni od pierwszego festiwalu.

Dziesiąta edycja to już prawie „dojrzały” jubileusz. Spotykamy się wszyscy w dniach 8-11 sierpnia 2019 w gościnnych progach Karczmy „Skup Runa Leśnego” w Dołżycy oraz Gminnego Centrum Kultury i Ekologii w Cisnej. W cerkwi w Łopience, w niedzielę odprawiona zostanie msza w intencji uczestników festiwalu.

Spotkania twórców i rękodzielników pełne będą warsztatów i opowieści o swojej pasji tworzenia. Pojawią się stoiska z wyrobami ceramicznymi, szklanymi, odzieżą ręcznie malowaną, biżuterią karpacką, rzeźbą. Nie zabraknie także produktów kuchni regionalnej.

Spotkania autorskie to doskonała okazja do poznania mistrzów słowa pisanego, rozmowy, dyskusje. W tym roku powspominamy z Adamem Ziemianinem i jego gośćmi. Nasz przyjaciel Włodek Guliński opowie o łączności ze światem za pomocą okolicznościowej rozsypańcowej stacji krótkofalarskiej. Bernadeta Szczypta poprowadzi rozmowy z cyklu „…a kobiety są z Podkarpacia”. Będzie to spotkanie drugie i na pewno nie ostatnie.

Spotkania z muzyką
Na festiwalu zagrają w tym roku artyści, którzy w Bieszczady przyjeżdżają, z sentymentem wracają, ale będą też tacy, którzy przyjadą po raz pierwszy: Sviatyj, Piotr Rogala, Werchowyna, Chudoba, U Studni, Wyspy Dobrej Nadziei, Ryczące 20. Nie zabraknie także Kuby Blokesza, który koncerty poprowadzi i na pewno coś zaśpiewa.

Spotkania nie tylko z muzyką
ROZSYPANIEC zaprasza szczególnie rodziny z dziećmi. Dla tych najmłodszych i starszych przygotujemy strefę działań artystycznych. Strefa „ROZczytaj to” to przygotowane miejsce z książkami, bajkami i innymi przyjemnymi opowieściami.
Jak na jubileuszową edycję przystało nie zabraknie wystawy koszulek i plakatów z dotychczasowych dziewięciu rozsypańcowych festiwali.

Wraz z Fundacją DKMS organizujemy w dniach 9-10 sierpnia Dzień Dawcy Szpiku, aby w ten sposób przyczynić się do podarowania kolejnych szans na życie dla chorych na nowotwory krwi.
Dla chcących spędzić z nami te sierpniowe dni i noce mamy także ognisko i dobrą pogodę.

Dofinansowano ze środków: Województwa Podkarpackiego.
Szczegóły na stronie internetowej www.fundacjarozsypaniec.org

 

„Jubileusz ROZSYPAŃCA” - Nasz patronat!<br/>fot. Organizatorzy
fot. Organizatorzy
autor: Marta Gryczon, Fundacja Artystyczna „Rozsypaniec”