Ustrzyki Dolne
wtorek, 25 lutego 2020

„Krystyna w Komańczy tańczy” - NASZ PATRONAT!

„Krystyna w Komańczy tańczy” - NASZ PATRONAT!<br/>fot. organizatorzy
fot. organizatorzy

W Rzeszowie od ośmiu lat kwitnie działalność Stowarzyszenia Krystyn Podkarpackich, dokumentowana pieczołowicie w Kronikach. Kobiety stworzyły ruch społeczny zapisujący się na trwale w pejzażu publicznych wydarzeń i spełniający funkcje samopomocowe z sferze prywatnej. W swoich środowiskach podejmują działania z pożytkiem społecznym, radośnie wypełniając wolny czas kobiet w wieku okołoemerytalnym.

Idea organizacji regionalnych imienin na Podkarpaciu zrodziła się w 2013 roku w Łańcucie. Wydarzenia te służą integracji kobiet w płaszczyźnie budowy kapitału społecznego są przykładem inicjatyw tworzących społeczeństwo obywatelskie. Gospodarze Podkarpackich Imienin Krystyn w Łańcucie, Mielcu, Ustrzykach Dolnych, Przemyślu, Osieku Jasielskim, Jarosławiu i Rymanowie-Zdroju dokładają starań aby zaprezentować jak najlepszy wizerunek swojego miasta z osobliwościami lokalnymi w obszarze gospodarczym, kulturowym, obyczajowym, turystycznym i sportowym.

Na tegoroczne  święto, Krystyny z Podkarpacia i ich zaprzyjaźnione imienniczki z innych regionów Polski, zostały zaproszone do gminy Komańcza przez wójta Romana Bzdyka. Przygotowania do przyjęcia solenizantek odbywają się pod okiem Krystyny Galik-Harhaj, radnej powiatu sanockiego i dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Komańczy.

Święto Kobiet o imieniu Krystyna rozpocznie się już 6 marca w Rzeszowie udziałem imienniczek z Warszawy i  Norwegii wraz z rzeszowiankami w koncercie w Filharmonii Podkarpackiej.

W dniu 7 marca solenizantki zwiedzą Ośrodek „Caritas” Park Miniatur Centrum Kultury Ekumenicznej w Myczkowcach i Muzeum Kultury Bojków w Myczkowie. W Karczmie  „Siekierezada” w Cisnej życzenia Krystynom złoży Elżbieta Łukacijewska, poseł do Parlamentu Europejskiego.

Podczas Akademii z okazji Dnia Kobiet i Imienin Krystyn w Ośrodku Kultury w Szczawnem wystąpią Wiktor (9 lat) i Marcel (11 lat) Kotuła z Leżajska, wokaliści z Centrum Sztuki Wokalnej Anny Czenczek z Rzeszowa, zespoły „Senior Singers”  z Chrzanowa, Agata Demkowicz ze Szczawnego i kapela "Jacy Tacy" z Jaślisk.

Prof. UR dr hab. Krystyna Leśniak Moczuk, prezes Stowarzyszenia Krystyn Podkarpackich nada godności: „Krystynianin Pierwszy” i „Nasza Krystyna”, wręczy nagrodę „Krynia 2020” oraz zaprezentuje historię Podkarpackich Imienin Krystyn i autorską książkę ,,Fenomen Krystyn”. Krystyna Osękowska-Kapica z Krościenka zaprezentuje swoje wiersza, a Krystyna Buzarewicz z Warszawy, certyfikowany coach ICI wygłosi wykład biograficzny o Krystynie królowej Szwecji.

Po raz pierwszy odbędzie się konkurs na suknię dwórki królewskiej, strój służbowy Podkarpackich Krystyn, wręczone zostaną upominki od wójta gminy Komańcza dla najmłodszej Krysi i najstarszej Krychy oraz dla Krystyn spoza województwa i kraju.

Kontynuacja świętowania w niedzielę 8 marca, po noclegu w Domu Rekolekcyjnym Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Przemyskiej w Rzepedzi, solenizantki odwiedzą salę pamięci Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Klasztorze Nazaretek i uczestniczyć będą we mszy św. w intencji śp. Krystyny Bochenek w Kościele Rzymskokatolickim pw. Św. Józefa w Komańczy.

W drodze powrotnej zwiedzą Muzeum Historyczne, Galerię Zdzisława Beksińskiego i Muzeum Ikon w Zamku Królewskim oraz Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.


VIII PODKARPACKIE IMIENINY KRYSTYN W KOMAŃCZY „W Komańczy Krystyna tańczy” 7-8.03.2020
pod patronatem dr inż. Romana Bzdyka, Wójta Gminy Komańcza

Sobota 7 marca

Rzeszów
9.00 wyjazd z placu PKP autokarem Marcel
Wykład o inteligencji emocjonalnej pt.: „Wszyscy jesteśmy Emo-Sapiens”
Krystyna Buzarewicz z Warszawy, certyfikowany coach ICI, trener, biografistka

Myczkowce
11.30 Ośrodek „Caritas” Park Miniatur Centrum Kultury Ekumenicznej
Myczków
13.30 Muzeum Kultury Bojków
Cisna
15.30 Karczma „Siekierezada” (obiad)
Szczawne
18.00 Ośrodek Kultury  Akademia z okazji Dnia Kobiet i Imienin Krystyn
- Piosenki braci Wiktora (9 lat) i Marcela (11 lat) Kotuła z Leżajska, wokalistów z Centrum Sztuki Wokalnej Anny Czenczek z Rzeszowa
- Powitanie i życzenia dla solenizantek – Roman Bzdyk, wójt gminy Komańcza
- Koncert Agaty Demkowicz ze Szczawnego
- Życzenia i adresy gratulacyjne z okazji Imienin Krystyn
- Nadanie godności: „Krystynianin Pierwszy”, „Nasza Krystyna”, Nagroda „Krynia 2020”
- Koncert zespołu Senior Singers  z Chrzanowa
- Prof. UR dr hab. Krystyna Leśniak Moczuk, prezes Stowarzyszenia Krystyn Podkarpackich prezentacja historii Podkarpackich Imienin Krystyn i książki ,, Fenomen Krystyn”
- Krystyna Osękowska-Kapica, poetka z Krościenka reminiscencje z wieczoru poetyckiego
- Uroczysta kolacja
- Krystyna Buzarewicz z Warszawy, certyfikowany coach ICI, trener, biografistka, mini wykład biograficzny pt.: Krystyna królowa Szwecji
- Niespodzianki dla najmłodszych Kryś i najstarszych Krysiek oraz Krystyn spoza województwa i kraju
- Konkurs na suknię dwórki królewskiej
- Zabawa przy muzyce kapeli "Jacy Tacy" z Jaślisk
- Biesiadne śpiewanie piosenek Krystyn o Krystynach
- Krystyna mo(rz)że… – popisy solenizantek
- Toasty dla Jubilatek urodzonych 13 marca

Rzepedź
24.00 Dom Rekolekcyjny Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Przemyskiej (nocleg)

Niedziela 8 marca

8.00 Śniadanie w Domu Rekolekcyjnym

Komańcza
9.30 Klasztor Nazaretanek, sala pamięci Kardynała Stefana Wyszyńskiego
11.30 Kościół Rzymskokatolicki pod wezwaniem św. Józefa  (msza św.)

Sanok
13.30 Zamek Królewski Muzeum Historyczne - Galeria Zdzisława Beksińskiego i Muzeum Ikon
Obiad Hotel Sanvit
Muzeum Budownictwa Ludowego

Rzeszów
20.00 powrót

Komitet Honorowy
Elżbieta Łukacijewska, poseł do Parlamentu Europejskiego, Piotr Uruski, poseł na Sejm RP, Jerzy Borcz, przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Tadeusz Ferenc, prezydent Miasta Rzeszowa, Stanisław Chęć, starosta Sanocki, Zbigniew Pawłowski, nadleśniczy, Nadleśnictwo Komańcza.

Komitet Organizacyjny
Krystyna Galik-Harhaj,  dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Komańczy i radna Rady Powiatu w Sanoku, Iwona Kucharska, Gminny Ośrodek Kultury w Komańczy, Joanna Witkowska, Gminny Ośrodek Kultury w Komańczy, prof. UR dr hab. Krystyna Leśniak Moczuk, prezes Stowarzyszenia Krystyn Podkarpackich

Patronaty medialne
TVP Rzeszów, Telewizja Internetowa Sygnały Rzeszowskie Stowarzyszenia Miłośników Rzeszowa, Radio Via, Radio Feniks UR, Radio Leliwa Mielec, Puls Podkarpacia, Nowiny, VIP Biznes & Styl, Nasz Dom Rzeszów, Podkarpacie Tygodnik Regionalny, GospodarkaPodkarpacka.pl, Promocja Mielec, Gazeta Bieszczadzka Ustrzyki Dolne, Korso Tygodnik Sanocki.

 

 

autor: KLM