Ustrzyki Dolne
sobota, 17 sierpnia 2019

Święto ziół i kwiatów w Brzegach Dolnych

Święto ziół i kwiatów w Brzegach Dolnych<br/>fot. PiMBP
fot. PiMBP

Święto ziół i kwiatów zorganizowane zostało w Brzegach Dolnych już po raz czwarty w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, ale też w 99. rocznicę „Bitwy Warszawskiej” i tym samym w Święto Wojska Polskiego oraz 100. rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego. Dopisała pogoda i dopisała publiczność.

Wszystkich uczestników Święta ziół i kwiatów w Brzegach Dolnych powitał Bartosz Romowicz, burmistrz Ustrzyk Dolnych. Z kolei ks. Adam Szozda, proboszcz parafii Matki Bożej Różańcowej w Brzegach Dolnych, wprowadził wszystkich w tematykę uroczystości Maryjnej.

W roli konferansjerów wystąpili i zarazem zadebiutowali: Elżbieta Włodarczyk ze Stowarzyszenia na rzecz Holistycznego Rozwoju Człowieka „Homo Homini” w Brzegach Dolnych i Wojciech Domiszewski, dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. prof. E. Wanieka w Ustrzykach Dolnych.

Dobra zabawa trwała przy taktach bardziej znanych i mniej znanych przebojów muzyki biesiadnej w wykonaniu zespołów „Krzysztof i Teodor i Przyjaciółki”, „Jadwisie”, „Oratyk” (a nawet „Oratyk” bis, czyli występ Jana i Krzysztofa) i „Echo Ustrzyk”.

Z okazji urodzin Wojciecha Szotta, dyrektora Ustrzyckiego Domu Kultury, jubilatowi zaśpiewano „Sto lat”, wręczając przy tym jubileuszowy tort.

Pomiędzy występami zespołów rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejszy bukiet kwiatów i ziół, ale ze względu na przepisy o ochronie danych osobowych nie wymieniono imiennie osób biorących w konkursie. Ale na szczęście bez tajemnicy pozostał fakt, że wszystkie przygotowane bukiety były piękne i uczynione z dużym zaangażowaniem i pomysłowością.
Impreza była okazją do wręczenia przez Elżbietę Włodarczyk Bieszczadzkich Aniołów osobom zaangażowanym we współpracę ze Stowarzyszeniem „Homo Homini”. Wśród nich znalazły się: Maria Gajewska, Iwona Gratkowska, Lucyna Sobańska, Wiesław Turzański, Iwona Woch i Lucyna Wrona.

W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, które znane jest potocznie pod nazwą Matki Bożej Zielnej, nie mogło zabraknąć odniesienia do ziół. Stąd o ziołach, ich gatunkach, właściwościach opowiedziała Agnieszka Czeżyk-Wójtowicz, pracownik Bieszczadzkiego Centrum Turystyki i Promocji. Porady zielarskie można było także uzyskać w stoisku zielarskim prowadzonym przez zielarkę Krystynę Judkę.

Na uczestników czekały pyszne ciastka i stoisko z rękodzielnictwem.
Na koniec dyskotekę poprowadził DJ Kris. Trwała do godziny 22.

Organizatorami Święta ziół i kwiatów byli: Burmistrz Ustrzyk Dolnych, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. prof. Eugeniusza Wanieka, Bieszczadzkie Centrum Turystyki i Promocji, Ustrzycki Dom Kultury, Stowarzyszenie na rzecz Holistycznego Rozwoju Człowieka „Homo Homini” w Brzegach Dolnych, Fundacja Kopalnia i Koło Łowieckie „Jarząbek”.
Dziękujemy za patronat medialny Telewizji Bieszczady oraz wszystkim Partnerom za okazaną pomoc i zaangażowanie. Wszystkim za wszystko serdecznie dziękujemy!

 

autor: PiMBP