Ustrzyki Dolne
wtorek, 25 lutego 2020

Tropem Wilczym w Ustrzykach Dolnych

Tropem Wilczym w Ustrzykach Dolnych<br/>fot. organizatorzy
fot. organizatorzy

W niedzielę 1 marca w całej Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Z tej okazji, po raz trzeci w powiecie bieszczadzkim odbędzie się bieg „Tropem Wilczym”, którym uczczona zostanie pamięć żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego i antysowieckiego.

Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbędzie się na trasie: Ustrzyki Dolne, ul. Przemysłowa 15 (start/meta – parking przy Bieszczadzkim Zespole Szkół Zawodowych ) – Równia, k. Ustrzyk Dolnych.

Zawodnicy będą rywalizować w biegu rodzinnym, biegu głównym i w marszu Nordic Walking .

TERMIN: niedziela o 11:30 – 14:30 - Bieszczadzki Zespół Szkół Zawodowych

Historia biegu:
W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy! Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych.

3 marca 2019

W 2019 roku w Biegu wzięło udział ok. 75 000 uczestników z 365 miast: ok 300 miast-partnerów, 6 miast zagranicznych (Melbourne, Nowy Jork, Chicago, Sydney, Wiedeń, Wilno), 50 miast (w ramach biegów garnizonowych) oraz 7 misji wojskowych za granicą (Afganistan, Bośnia i Hercegowina, Irak, Kosowo, Łotwa, Republika Środkowoafrykańska, Rumunia), gdzie hołd Żołnierzom Wyklętym oddali nie tylko polscy żołnierzy, ale również żołnierze z  USA, Węgier, Danii, Ukrainy itd.

W zbliżającej się VIII edycji  Biegu Tropem Wilczym, która odbędzie się 1 marca 2020 roku, ambicją organizatorów będzie zorganizowanie Biegu w ponad 370 miastach, gdzie Tropem Wilczym pobiegnie ok. 75 000 biegaczy. W ramach projektu odbędzie się tradycyjny bieg na 1963 metry (odwołanie do roku w którym zginął ostatni, poległy w walce Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek) wspólny dla wszystkich miast, dodatkowo  każdy z lokalnych partnerów uzupełni scenariusz o dodatkowe dystanse, wydarzenia i atrakcje.

 

autor: oprac. paba
źródło: bieszczadzki.pl / tropemwilczym.pl


powiązane artykuły: