Ustrzyki Dolne
piątek, 22 września 2023

Wańkowa. Bieszczad.ski zaprasza na Festiwal Produktów Podkarpackich!

Wańkowa. Bieszczad.ski zaprasza na Festiwal Produktów Podkarpackich!<br/>fot. organizator
fot. organizator

W niedzielę, 24 września, odbędzie się Festiwal Produktów Podkarpackich. To już 5. Edycja tego wydarzenia, które tym razem odbędzie się w Wańkowej, na Stacji Narciarskiej Bieszczad.ski. w tym dniu nastąpi tez otwarcie najdłuższej tyrolki w Polsce.

 

W Centrum Turystyki Aktywnej i Sportu Bieszczad.ski w Wańkowej, na miłośników smacznej i dobrej kuchni czekają pokazy kulinarne Andrzeja Polana, koncert zespołu Zakopower, przejazdy koleją linową, tor tubingowy, prezentacja i degustacja żywności przygotowanej z produktów pochodzących z lasu, warsztaty i animacje dla dzieci oraz dorosłych.

Atrakcją weekendu będzie otwarcie najdłuższej w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej dwulinowej tyrolki! Nowa atrakcja ma około 1350 metrów długości, a w najwyższym punkcie przebiegnie 48 metrów nad ziemią.

Tyrolka połączy dwa przeciwległe wzgórza. Startuje ze szczytu, przy górnej stacji kolei linowej Bieszczad.ski w Wańkowej. Przeleci nad całą doliną i będzie się kończyła na przeciwnym stoku. Ciekawostka: na jednej linie będzie można lecieć siedząc, a na drugiej możemy lecieć w pozycji horyzontalnej i poczuć się jak ptak.

Podczas festiwalu będzie można tez poznać ofertę najlepszych producentów z regionu podkarpackiego. Wystawcy zaprezentują wyroby winiarskie, nalewki, miody, sery, ekologiczne przetwory z owoców i warzyw, oleje tłoczone na zimno i wiele innych podkarpackich przysmaków. Wśród wystawców będą również rękodzielnicy - na stoiskach będzie można kupić m. in. biżuterię, ubrania, zabawki, wyroby z wikliny, ze szkła oraz naturalne kosmetyki.

Jednym z punktów programu, na który wszyscy czekają, są Podkarpackie Spotkania Podróżników. W Wańkowej pojawią się:
Ludzie, którzy w zakresie obowiązków mają ratowanie życia. Znają w Bieszczadach każdy kamień, a najtrudniejsze akcje realizują zawsze na 200 proc. Jan Koza, Tomasz Ostrowski i Krzysztof Klepek z Bieszczadzkiej Grupy GOPR opowiedzą o swojej pracy, wyzwaniach i pasji, która jest ich paliwem napędowym.

Kazimierz Nóżka i Marcin Scelina - słynny duet leśników z Baligrodu mający tysiące fanów w kraju i na świecie. Jeśli jeszcze ich nie znacie, koniecznie odwiedźcie profil Nadleśnictwo Baligród, Lasy Państwowe. Uwierzycie lub nie, ale ci dwaj panowie z bieszczadzkimi misiami są na ty.

Adrianna Płuciennik – pilot wycieczek, znawczyni i miłośniczka Roztocza Wschodniego. Pierwszy raz przyjechała turystycznie rowerem i została. Teraz dzieli się swoją fascynacją z innymi i pomaga turystom odkrywać urokliwe i intrygujące zakamarki tej krainy, w szczególności schrony tzw. Linii Mołotowa na Wielkim Dziale.

Edyta Wyban i Pavol Duris - to specjaliści od obserwacji gwiazd w Bieszczadach i gospodarze magicznego Gwiezdnego Dolistowia. Spotkanie z nimi to doskonała okazja by dowiedzieć się gdzie, kiedy i jak najlepiej obserwować cuda na totalnie ciemnym, bieszczadzkim niebie.

Festiwal to też świetna okazja, by nauczyć się kaligrafii, spróbować swoich sił w garncarstwie oraz poznać ciekawych ludzi na Podkarpackich Spotkaniach Podróżników.

Na imprezę zaprasza Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna oraz Gmina Olszanica

ZDJĘCIA:  FB/Podkarpackie

autor: oprac. paba