Ustrzyki Dolne
poniedziałek, 2 marca 2020

Zapraszamy na Bieszczadzkie Spotkania z Górami

Zapraszamy na Bieszczadzkie Spotkania z Górami<br/>fot. Organizatorzy
fot. Organizatorzy

Bieszczadzka Szkoła Rzemiosła w Uhercach Mineralnych, zaprasza na pierwsze „Bieszczadzkie Spotkania z Górami”. W programie m.in. spotkanie z Walentym Fiutem – uczestnikiem wyprawy na Mount Everest w 1980 r. oraz rozmowa z autorami powstającego filmu „Lutek. Legenda Bieszczadów”.

- Wydarzenie to będzie organizowane po raz pierwszy, ale mamy nadzieję, że wpisze się na stałe w kalendarz imprez związanych z górami – mówi Bartłomiej Machowski, współorganizator imprezy. - Program obejmuje dwa wystąpienia. Pierwszym gościem Spotkań będzie Walenty Fiut, który przedstawi prelekcję pt. „Zimowy Everest - 40 lat minęło”. Oczywiście, temat ten będzie nawiązywał do historycznego wejścia Polaków zimą na „górę gór”. Przypomnijmy, że był to pierwszy ośmiotysięcznik zdobyty zimą i od razu najwyższy. Natomiast Walek odegrał na tej wyprawie bardzo ważną rolę i na pewno przyczynił się do wielkiego sukcesu narodowej wyprawy.

Drugi punkt programu, to kulisy powstającego filmu - „Lutek. Legenda Bieszczadów”. - Małgorzata Mielcarek i Robert Żurakowski - reżyserzy tego dzieła - zabiorą nas w wirtualną podróż do schroniska „Chatka Puchatka” na Połoninie Wetlińskiej. Schroniska, którego gospodarzem przez kilkadziesiąt lat był właśnie tytułowy bohater filmu. Autorzy pokażą niepublikowane dotąd zdjęcia i wywiady. Przypomnijmy, że Robert Żurakowski ma na swoim koncie kilka filmów, w tym „Piotr Malinowski. 33 zgłoś się…”, który był nagradzany na wielu festiwalach górskich w Polsce – dodaje Bartłomiej.

Spotkanie odbędzie się dniu 14 marca o godzinie 17.00 w Bieszczadzkiej Szkole Rzemiosła w Uhercach Mineralnych. Patronat honorowy nad imprezą objęła Grupa Bieszczadzka GOPR.

Dla tych, którzy przybędą na „Bieszczadzkie Spotkania z Górami” czeka wiele niespodzianek i niespotykana w innym miejscu atmosfera. Do zobaczenia!

BILETY WSTĘPU: 10 zł.
NASZE STRONY: www.ginacezawody.pl www.facebook.com/bieszczadzkaszkolarzemiosla/
PARTNERZY: Gmina Olszanica, Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe, Biuro Podróży BIESZCZADER, Salewa24.pl, Zagroda Magija, Wydawnictwo Ruthenus, Fundacja Bieg Rzeźnika, Myczkowianka.
PATRONAT MEDIALNY: Polskie Radio Rzeszów, Portal Ratownictwo Górskie, Gazeta Bieszczadzka, Imprezypodróżnicze.pl, Magazyn Na Szczycie.

 

 

autor: oprac.paba