Ustrzyki Dolne
sobota, 7 października 2023

Zapraszamy na Konferencję Pszczelarską

Zapraszamy na Konferencję Pszczelarską<br/>fot. pixabay.com
fot. pixabay.com

Jak gospodarować pasieką w zmieniających się warunkach klimatycznych i jak walczyć z chorobami pszczół? Tego będziecie mogli się dowiedzieć podczas konferencji pszczelarskiej, która dziś odbędzie się w Ustrzykach Dolnych.

 


Już dziś 7 października, w Ustrzykach Dolnych rozpoczyna się IV Regionalna Konferencja Pszczelarska, która wraca po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa.

To doskonałe miejsce na wymianę doświadczeń na temat prowadzenia pasiek, produkcji miodów czy rozmów na temat najnowszych technologii stosowanych w pszczelarstwie.

W trakcie konferencji prelekcje na temat „Gospodarki pasiecznej w zmieniających się warunkach klimatyczno-przyrodniczych” wygłosi mgr inż. Tomasz Kędziora.

Tomasz Kędziora to absolwent Państwowego Technikum Pszczelarskiego w Pszczelej Woli z 1996 roku oraz Akademii Rolniczej w Lublinie, wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt z 2002 roku. Od 2002 roku nauczyciel zawodu (gospodarka pasieczna) w Technikum Pszczelarskim w Pszczelej Woli. Od 18 lat wykładowca na kursach i warsztatach dla pszczelarzy z całej Polski. Autor artykułów w Pszczelarzu Polskim - Porady z Pszczelej Woli na poszczególne miesiące. Prywatnie właściciel pasieki wędrownej w ulach wielokorpusowych (polski Langsthrot – 435x230mm).

Na temat zgnilca amerykańskiego - choroby pszczół zwalczanej z urzędu oraz tego jak wygląda tok postępowania w przypadku wykrycia tej choroby opowie powiatowy lekarz weterynarii w Ustrzykach Dolnych lek. wet. Przemysław Łoś.

Zgnilec amerykański to choroba bakteryjna czerwiu pszczelego wywoływana przez laseczkę larwy: Paenibacillus larvae. Za pośrednictwem pszczół robotnic dochodzi do rozprzestrzeniania bakterii w obrębie całego środowiska ula. Jedyną skuteczną metodą zwalczania zgnilca jest likwidacja całej pasieki poprzez jej spalenie. Nie stosuje się antybiotyków, ponieważ przenikałyby one do miodu i mogłyby wywoływać zatrucia u ludzi. Za likwidację pasieki pszczelarzom przysługuje odszkodowanie ze Skarbu Państwa w wysokości wartości rynkowej zlikwidowanych rodzin i sprzętu.

W programie konferencji jest też wystawa sprzętu pszczelarskiego i koncert zespołu Bieszczadzkie Słowiki.

Konferencja rozpocznie się o godz. 10:00 w hali sportowej OSiR, ul. 29 Listopada 19 a w Ustrzykach Dolnych.

 

autor: paba