Ustrzyki Dolne
wtorek, 4 grudnia 2018

Imigranci z Mongolii zatrzymani w okolicach Bandrowa Narodowego

Imigranci z Mongolii zatrzymani w okolicach Bandrowa Narodowego<br/>fot. BiOSG
fot. BiOSG

Partol Straży Granicznej z Krościenka zatrzymał grupę imigrantów z Mongolii, która przez zieloną granicę próbowała się dostać do Polski. W trackie akcji zatrzymano też organizatorów przerzutu: dwóch Holendrów, Francuza i Mongoła. Jak się okazało całej akcji przyglądał się niedźwiedź, który na szczęście zrezygnował z pomocy funkcjonariuszom.

Do zatrzymanie nielegalnych imigrantów doszło w sobotę 1 grudnia, w okolicach Bandrowa Narodowego w powiecie bieszczadzkim.
Jak poinformował Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej, grupa którą zatrzymano liczyła pięć osób - dwie kobiety oraz trzech mężczyzn (od 26 do 48 lat). Wszyscy przemieszczali się pieszo z Ukrainy do Polski. Tej nocy, średnia temperatura w Bieszczadach spadła do kilkunastu stopni poniżej zera. W związku z podejrzeniem, iż jedna z kobiet ma odmrożone stopy, funkcjonariusze natychmiast udzielili jej pierwszej pomocy, a następnie przewieźli do szpitala.

Kilka minut później, w tej samej okolicy, inne patrole SG zatrzymały dwa pojazdy, na holenderskich oraz francuskich numerach rejestracyjnych. W toyocie na holenderskich numerach podróżowało dwóch obywateli tego kraju, natomiast w fordzie zarejestrowanym we Francji podróżował obywatel Francji oraz obywatel Mongolii. W trakcie działań, strażnicy graniczni szybko potwierdzili, że kontrolowane osoby mają bezpośredni związek z zatrzymanymi wcześniej imigrantami. Ich zdaniem miało być przewiezienie grupy w głąb Europy.

W trakcie ustalania miejsca przekroczenia granicy, dynamikę akcji podniosło nieoczekiwane spotkanie strażników granicznych z naturalnym mieszkańcem Bieszczad - niedźwiedziem brunatnym. Na szczęście zwierzę spokojnie oddaliło się w głąb lasu.

Nielegalni imigranci usłyszeli zarzuty popełnienia przestępstwa, do czego się przyznali. Cudzoziemcom wyznaczono karę 3 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata, a następnie w ramach readmisji przekazano ich z powrotem na Ukrainę.

Czterech organizatorów przerzutu imigrantów: dwóch Holendrów, Francuz oraz Mongoł usłyszało zarzuty popełnienia przestępstwa. Mężczyźni dobrowolnie poddali się karze pozbawienia wolności; obywatele Holandii - 9 miesięcy w zawieszeniu wykonania kary na okres próby 2 lat, obywatele Francji i Mongolii - jednego roku w zawieszeniu na 3 lat.

W tym roku na polsko-ukraińskiej granicy państwowej, funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali już ponad 20 grup nielegalnych migrantów, którzy zmierzali do Zachodniej Europy. Dominują obywatele Wietnamu, Turcji, Iraku, Syrii, Indii oraz Iranu.

 

autor: oprac.paba
źródło: BiOSG


powiązane artykuły: