Ustrzyki Dolne
piątek, 4 sierpnia 2023

BdPN. Gawęda o pieśniach rusińskich „Nić pieśni, nić życia”

BdPN. Gawęda o pieśniach rusińskich „Nić pieśni, nić życia”<br/>fot. organizator
fot. organizator

Bieszczadzki Park Narodowy zaprasza na „Wakacyjne spotkania z przyrodą”. Dziś w budynku Muzeum Przyrodniczego Agnieszka Bernacka przedstawi prelekcję nt. pieśni z pogranicza polsko-rusińskiego.

 

 

Gawęda o pieśniach rusińskich „Nić pieśni, nić życia”, którą poprowadzi Agnieszka Bernacka, badaczka i wykonawczyni pieśni z pogranicza polsko-rusińskiego odbędzie się w piątek 4 sierpnia. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17 00 w Ośrodku Edukacji Ekologicznej BdPN w Ustrzykach Dolnych (budynek Muzeum Przyrodniczego); ul. Bełska 7.

Rusini to historyczne narodów wschodniosłowiańskich, które zamieszkiwały ziemie historycznej Rusi Kijowskiej, wchodzące później w skład: Wielkiego Księstwa Litewskiego, Królestwa Polskiego (Ruś Czerwona) i Wielkiego Księstwa Moskiewskiego, a od drugiej połowy XVI wieku: Rzeczypospolitej Obojga Narodów i Carstwa Rosyjskiego.

Nazwa pochodzi od Rusi i oznaczała pierwotnie jej mieszkańców. W nomenklaturze polskiej i rosyjskiej termin Rusini był używany najczęściej dla nazwania Ukraińców (Małorusinów), a Rusnacy lub Ruśniacy dla określenia Łemków. Podział ten ma charakter zwyczajowy i nie jest ściśle przestrzegany. W niektórych dawnych polskich źródłach Rusinami była nazywana ludność prawosławna bez względu na pochodzenie etniczne, w tym polscy wyznawcy prawosławia.

Do narodów wschodniosłowiańskich zaliczamy: Ukraińców (Rusini, Małorusini, Małorusowie, Małorosjanie), Białorusinów (Litwini, Białorusy) oraz Rosjan (Moskale, Wielkorusini, Wielkorusy, Wielkorusowie, Wielkorosjanie). Wśród wschodniosłowiańskich grup etnicznych możemy znaleźć m.in.: Rusinów karpackich, Karpatorusinów, Łemków, Rusinów Szlachtowskich, Wierchowińców, Bojków czy Hucułów. (źródło: Wikipedia)

Podczas „Wakacyjnych spotkań z przyrodą” będą losowane upominki - wydawnictwa i gadżety BdPN. Grupy proszone są o wcześniejszy kontakt z organizatorem: tel. 13 461 10 91; e-mail: edukacja@bdpn.pl; www.bdpn.pl.

Wstęp wolny! Zapraszamy!

 

autor: paba


powiązane artykuły: