Ustrzyki Dolne
środa, 16 stycznia 2019

BdPN informuje - Wszystkie szlaki w Bieszczadzkim Parku zamknięte!

BdPN informuje - Wszystkie szlaki w Bieszczadzkim Parku zamknięte!<br/>fot. BdPN
fot. BdPN

W związku z ekstremalnymi warunkami panującymi na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego, po konsultacji z Grupą Bieszczadzką GOPR, dyrektor BdPN podjął decyzję o zamknięciu wszystkich szlaków turystycznych do odwołania z dniem 16 stycznia.

Zarządzenie dyrektora podyktowane jest potrzebą zapewnienia bezpieczeństwa osób przebywających w górach. Szlaki są nieprzetarte, na drzewach występuje okiść. W wielu miejscach zalega 1,5 metrowa warstwa śniegu, którego wciąż przybywa.

Służby drogowe nie są w stanie w pełnym zakresie odśnieżyć dróg ani wjazdów na parkingi. Służby gminy Lutowiska nie są w stanie odśnieżyć parkingów gminnych (Ustrzyki Górne, Przeł. Wyżna). Służby BdPN nie mają możliwości usunięcia śniegu z parkingów, które są czynne zimą (Wołosate, Ustrzyki Górne, Wyżniański Wierch) i są zaangażowane w zapewnienie bieżących potrzeb mieszkańców i funkcjonowanie administracji.

Pracownicy Bieszczadzkiego Parku Narodowego zdecydowanie odradzają obecnie przyjazd do parku i jednocześnie zachęcają, szczególnie osoby przebywające na feriach szkolnych, do odwiedzenia Muzeum Przyrodniczego i skorzystania z oferty Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Ustrzykach Dolnych, ul. Bełska 7. Wyciągi narciarskie w rejonie Ustrzyk Dolnych pracują, dodatkowo można skorzystać z tras narciarskich im. Stanisława Nahajowskiego w Ustjanowej Górnej.

BdPN informuje, że jak tylko pogoda się poprawi a śnieg z miejsc udostępnianych turystycznie będzie usunięty, szlaki zostaną ponownie otwarte, choć nie należy spodziewać się radykalnej poprawy warunków. Wędrowanie będzie możliwe tylko dla osób przygotowanych i wyposażonych w odpowiedni sprzęt (narty skiturowe, rakiety, itp.)

Jak informują ratownicy z Bieszczadzkiej Grupy GOPR w górach obowiązuje II stopień zagrożenia lawinowego. (informacja na godz. 17:30 z 15 stycznia - Komunikat ważny do ogłoszenia następnego, szacunkowo nie dłużej niż 24h.)

„Opad śniegu (10 cm w ciągu 24 h) wiatr z kierunków zmiennych do 50 km/h i temperaturach do -5°C. Umiarkowane zagrożenie lawinowe występuje w miejscach gdzie wiatr głównie z kierunku południowego odkłada i formuje deski śnieżne o znacznej grubości. Niebezpieczeństwo dotyczy głównie północnych i północno-wschodnich stromych stoków, zagłębień terenowych oraz miejsc za przełamaniami terenu. Znaczna ilość śniegu przeniesiona na południową stronę gdzie możliwe zsuwy i małe lawiny.
Na części obszaru pokrywa stabilizowana przez wystającą roślinność. Duża zmienność lokalna pokrywy śnieżnej, wzrost wraz ze wzrostem wysokości. Pokrywa zbudowana jest z kilku warstw śniegu przewianego z poprzednich opadów o różnej twardości, poprzedzielanego warstwami cienkich lodoszreni i jest umiarkowanie stabilna. Wierzchnie warstwy z obecnych opadów słabiej związane z resztą pokrywy. W miejscach wywianych lodoszreń. W partiach połonin utrzymuje się nierównomierna pokrywa śnieżna, która kształtuje się na poziomie ok. 120 cm. Warunki turystyczne bardzo trudne, szlaki w większości zawiane i nieprzetarte ze słabo widocznym ich przebiegiem, w wielu miejscach utworzone zaspy.”

Aktualne informacje o zagrożeniu lawinowym TUTAJ!

 

autor: oprac.paba
źródło: www.bdpn.pl/http://www.gopr.pl/lawiny/bieszczady


powiązane artykuły: