Ustrzyki Dolne
poniedziałek, 22 kwietnia 2024

Kto wójtem? Kto burmistrzem?

Kto wójtem? Kto burmistrzem?<br/>fot. PKW
fot. PKW

Znane są wyniki II tury wyborów samorządowych we wszystkich bieszczadzkich gminach. Wójtów i burmistrzów wybraliśmy na pięcioletnie kadencje. W bieszczadzkich gminach jest kilka zmian.

 


W II turze wyborów samorządowych wybrano 748 wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Frekwencja w II turze była niższa w całym kraju i wyniosła 44,06 procent. W województwie podkarpackim do wyborów poszło 52,42 procent wyborców czyli ogółem zagłosowało 871 458 osób.

Jak się jednak okazuje, najwięcej wyborców na Podkarpaciu, do wyborów poszło w powiecie leskim. Tu uprawnionych do głosowania jest 21 392 osób, a wydano 12 144 karty. Ogółem oddano 11 981 ważnych głosów czyli zagłosowało 56,75 procent osób uprawnionych do głosowania.

W powiecie bieszczadzkim w II turze wyborów do głosowania uprawnionych było 17 262 osób, z czego do wyborów poszło 9 263 osób. Ostatecznie oddano 9 154 ważnych głosów czyli zagłosowało 53,67 procent uprawnionych.

Nowi włodarze
Wiemy już też, kto obejmie najważniejsze stanowiska w bieszczadzkich gminach. W II turze włodarzy wybieraliśmy w pięciu samorządach - czterech wójtów i jednego burmistrza.

Ustrzyki Dolne
Dogrywkę w Ustrzykach Dolnych wygrał Michał Wnuk z KWW Wyborców Michała Wnuka. Były wiceburmistrz zdobył 3 307 głosy, co daje 59,40 procent poparcia.

Jego kontrkandydat dyrektor Bieszczadzkiego Zespołu Szkół Zawodowych Paweł Germański uzyskał mniej głosów niż w I turze. Na startującego z KWW Bieszczadzkie Przymierze Germańskiego, dwa tygodnie temu zagłosowało 2 320 osób, a wczoraj - 2 260 osób. Ogółem zdobył 40,60 procent poparcia.

W gminie Ustrzyki Dolne do głosowania poszło 52,33 procent osób uprawnionych do głosowania.

Czarna
Tu duże zaskoczenie. Dotychczasowy wójt Bogusław Kochanowicz, który na stanowisku zasiadał od 2010 roku, przegrał zaledwie 17 głosami z nową twarzą w gminie Jackiem Przybyłą. Chociaż Kochanowicz w I turze był zwycięzcą, mieszkańcy gminy w II turze postawili na pochodzącego z Ustrzyk Dolnych kontrkandydata.

Bogusław Kochanowicz, startujący z KWW Bieszczadzkie Przymierze uzyskał 481 głosów, co daje 49,23 procent poparcia. Zwycięzcą został startujący z KWW Bieszczady Wspólna Sprawa Jacek Przybyła – były wiceburmistrz Ustrzyk Dolnych, który dostał 496 głosy czyli 50,77 procent poparcia głosujących wyborców.

Czarna to jedyna gmina w Bieszczadach, w której w tym roku o stanowisko wójta ubiegało się aż sześcioro kandydatów. W II turze wyborów głosowało tu 59,03 procent osób uprawnionych do głosowania.

Lutowiska
W tegorocznych wyborach samorządowych w Lutowiskach, na stanowisko wójta startowało czworo kandydatów. Do II tury wyborów przeszedł startujący z KWW Bieszczady Wspólna Sprawa Jakub Doliwa - kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Urzędzie Gminy w Lutowiskach. To on w I turze wyborów miał największą ilość głosów - 339. Ostatecznie w II turze zdobył 428 głosy, co nie pozwoliło mu jednak stanąć na czele gminy. Zdobył 46,83 procent poparcia od głosujących mieszkańców.

Pokonał go niemający doświadczenia w pracy w samorządzie Janusz Krupa, startujący z KWW Wspólna Gmina Lutowiska. To mieszkający w Lutowiskach myśliwy i były pracownik Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Krupa wygrał 58 głosami, ostatecznie otrzymując 486 głosów, co daje 53,17 procent poparcia.

W gminie Lutowiska do wyborów poszło 58,19 procent uprawnionych do głosowania.

Baligród
W Baligrodzie bez zmian. Tu wójtem nadal pozostaje startujący z KWW Roberta Stępnia - Robert Stępień, który gminą rządzi już kilkanaście lat. Na swoją ostatnią kadencję został wybrany 803 głosami, co daje 51,08 procent poparcia głosujących wyborców.

Stępień pokonał Agatę Pomykałę startującą z KWW Praca dla Gminy, która dostała 769 głosy czyli dostała 48,92 procent poparcia.

W Baligrodzie do II tury wyborów poszło 61,21 procent uprawnionych do głosowania mieszkańców.

Solina
Mieszkańcy Bieszczad z zainteresowaniem śledzili też wyniki II tury wyborów samorządowych w gminie Solina. Dotychczasowy wójt Adam Piątkowski, startujący z KWW „Samorząd Polski” przegrał w I turze z Wiesławem Matuszewskim, startującym z KWW Nasza Gmina Solina.

Ostatecznie jednak w II turze Piątkowski pokonał Matuszewskiego uzyskując 1 501 głosów czyli 53,04 procent. Jego kontrkandydat dostał 1 329 głosy, co daje 46,96 procent poparcia wyborców.

W gminie Solina w II turze zagłosowało 63,26 procent osób uprawnionych do głosowania.

 

autor: paba