Ustrzyki Dolne
środa, 18 listopada 2020

BdPN. Szlaki ponownie otwarte - AKTUALIZACJA

BdPN. Szlaki ponownie otwarte - AKTUALIZACJA<br/>fot. Monika Gadulska
fot. Monika Gadulska

Zakończył się transport lotniczy materiałów potrzebnych do remontu szlaków turystycznych. Dyrekcja BdPN przypomina jednak, że na wyremontowanych szlakach należy zachować ostrożność.

Prace na szlakach leżących w granicach Bieszczadzkiego Parku Narodowego zakończyły się w tym tygodniu. Tłuczeń na szlaki w okolicy Tarnicy, Szerokiego Wierchu, Halicza oraz Krzemienia transportowany był helikopterem, jednak niekorzystne warunki atmosferyczne - mgły, niski pułap chmur - uniemożliwiające loty i sprawiły, że termin zakończenia prac uległ przesunięciu. Teraz dyrekcja BdPN przypomina, że na wyremontowanych szlakach należy zachować ostrożność, a szczególnie w miejscach, gdzie powierzchnia szlaków została uzupełniona. Istnieje bowiem możliwość osuwania luźnych kamieni.

BdPN przypomina też, że w okresie zimowym od 17 listopada wstęp do Parku jest bezpłatny. Opłaty w gotówce pobierane są za korzystanie z parkingów w: Wołosatem, Ustrzykach Górnych (wejście na Połoninę Caryńską) oraz na Przełęczy Wyżniańskiej. Nieodpłatnie udostępnione są toalety przy parkingu w Wołosatem oraz trzy suche toalety alpejskie na: Przełęczy Wyżnej (szlak w kierunku Połoniny Wetlińskiej), Przełęczy Bukowskiej oraz w Wetlinie Starym Siole (szlak w kierunku Przełęczy Orłowicza).

Park przypomina też, że trasę wycieczki należy dostosować do aktualnie panujących warunków atmosferycznych, swoich możliwości i doświadczenia. Wycieczkę w góry należy zaplanować tak, aby wrócić przed zmrokiem - dni są coraz krótsze dlatego należy wyjść jak najwcześniej.

O tej porze roku w górach może nastąpić nagłe załamanie pogody i należy być przygotowanym na dodatkowe utrudnienia, takie jak: deszcz, śnieg i silny wiatr. Od kilku dni na szczytach obserwujemy szadź, a synoptycy w najbliższy weekend zapowiadają opady śniegu.

Pamiętajcie aby idąc w góry, zainstalować bezpłatna aplikację RATUNEK, która w razie wypadku pomoże ratownikom z Bieszczadzkiej Grupy GOPR łatwiej was odnaleźć.

Jak informuje BdPN tylko 18 listopada z powodu transportu lotniczego materiału potrzebnego do remontu szlaków zamknięte są wszystkie szlaki w masywie Tarnicy, Szerokiego Wierchu, Halicza oraz Krzemienia, tj.
- Szlak niebieski: Wołosate- Przełęcz pod Tarnicą - Przełęcz Goprowska - Bukowe Berdo - do skrzyżowania ze szlakiem żółtym z Mucznego,
- Szlak czerwony: Wołosate- Przełęcz Bukowska - Rozsypaniec - Halicz - Przełęcz Goprowska,
- Szlak czerwony: Ustrzyki Górne - Szeroki Wierch - Przełęcz pod Tarnicą,
- Szlak żółty: Przełęcz pod Tarnicą - Tarnica.

 

autor: oprac. paba
źródło: BdPN


powiązane artykuły: