Ustrzyki Dolne
środa, 27 lutego 2019

Browar w Uhercach Mineralnych „działa na słońce”

Browar w Uhercach Mineralnych „działa na słońce”

Bieszczadzki browar rzemieślniczy Ursa Maior jest zasilany w 100 procentach własnym prądem ze słońca. Prawdopodobnie jest to taki pierwszy browar w Europie. Bez żadnych dotacji.

- Całość produkowanego prądu będzie wykorzystywana do produkcji piwa co sprawia, że prawdopodobnie będziemy jedynym w Europie browarem rzemieślniczym który w 100 procentach jest zasilany własnym prądem ze słońca. Samo Centrum Bieszczadzkich Smaków Ursa Maior, którego częścią jest browar będzie samowystarczalne w 65 proc. pod względem zapotrzebowania na energię elektryczną. W momencie gdy produkcja przewyższa zapotrzebowanie prąd ze słońca jest przekazywany do lokalnej sieci energetycznej - powiedział dr Andrzej Czech, wiceprezes spółki Ursa Maior (łac. Wielka Niedźwiedzica) będącej właścicielem browaru w Uhercach Mineralnych.

Począwszy od 2019 roku na wszystkich etykietach na piwach Ursa będzie umieszczone specjalne logo o energii słonecznej, pozwalające rozpoznać że piwo zostało wyprodukowane dzięki energii słonecznej. Generator fotowoltaiczny o mocy 50 kWp zajmuje 293 m2 dachu zorientowanego idealnie na południe. Składa się z 175 modułów fotowoltaicznych najnowszej generacji.

Dzięki instalacji fotowoltaicznej Ursa Maior uniezależni się od rosnących cen prądu, uniknie emisji prawie 30 ton dwutlenku węgla rocznie, a zwrot z inwestycji nastąpi w ciągu około 6 lat.

- W głównej części browaru, przy barze dostępnym dla wszystkich odwiedzających umieściliśmy monitor, który na żywo pokazuje bieżącą produkcję prądu ze słońca, redukcję CO2, oraz przychody ze sprzedaży prądu do lokalnej sieci dystrybucyjnej. Planujemy również prowadzenie szkoleń z zakresu energii słonecznej dla wszystkich chętnych. Dodatkowo zamontowaliśmy energooszczędne oświetlenie i inne odbiorniki prądu i wprowadziliśmy specjalne układy sterowania, które zapewnią 20 proc. oszczędności energii elektrycznej - dodaje Andrzej Czech.

Browar Ursa Maior jest odwiedzany przez kilkadziesiąt tysięcy osób rocznie. Pod jednym dachem mieści również salę degustacyjną i kinową, galerię sztuki, sklep z własnymi produktami i zaprzyjaźnionych artystów, Wytwórnię Octu, oraz Punkt Informacji Turystycznej działający w lecie.
Kolejnym etapem inwestycji będzie budowa własnego magazynu energii oraz pojazdu elektrycznego do transportu piwa.

Budowa elektrowni słonecznej to kolejny etap, który sprawia że Ursa Maior może być modelowym rozwiązaniem w sprawach ochrony środowiska. Już teraz 20 paneli słonecznych podgrzewa jednorazowo 4000 litrów wody używanej do produkcji i przez gości Ursa Maior. Zapewnia to około 80 proc. całkowitego zapotrzebowania na gorącą wodę w skali roku. Rocznie jest gromadzone około 500 000 litrów wody deszczowej. Jest ona wprowadzana do gruntu wokół Ursa Maior, używana do podlewania roślin i drzew starych odmian oraz uzupełniania wody w oczku wodnym oddanym rzekotkom. Mniej więcej taka sama ilość wody do produkcji piwa i innych celów jest czerpana z własnego odwiertu przy budynku.

100 proc. wody z produkcji piwa, kuchni i łazienek poddaje się recyklingowi w dwóch własnych Oczyszczalniach Ogrodowych. Rosnące w nich rośliny w połączeniu z naturalnymi mikroorganizmami sprawiają, że woda może być ponownie wprowadzona do gruntu przy Ursa Maior. To unikalny Roślinny System Recyklingu Wody, naśladujący naturalne procesy.

W Ursa Maior nie kosi się trawy wokół budynku. Dzięki temu unika się hałasu, oszczędza paliwo, chroni pszczoły, trzmiele i inne zwierzęta, oraz lepiej wykorzystuje czas.

Wokół browaru zasadzono drzewa owocowe starych odmian. Powstają z nich fantastycznie smaczne i zdrowe przetwory. Wszystkie piwa są w 100 proc. WEGAŃSKIE - do ich produkcji nie używa się składników pochodzenia zwierzęcego, tj. miód, laktoza, karuk, żelatyna, itd. Firma ma też „fioła” na punkcie recyklingu i upcyklingu. Z worków po słodzie używanym do warzenia piwa lokalne dzieci szyją modne torby, dzięki czemu zarabiają na wakacje. Zużyta tektura przerabiana jest na pudełka, ze starych palet robione są stoły i inne meble oraz skrzynki na piwo a zużyte butelki przerabiane są na sztukę użytkową.

W łazienkach kanalizacja wody szarej jest rozdzielona od wody czarnej. Dzięki temu lepiej wykorzystywana jest powierzchnia oczyszczalni. W browarze stosowane są też płócienne ręczniki w rolkach, które pierze się nawet 100 razy.

Nie używa się tam jednorazowych plastikowych kubków, słomek ani talerzyków. Firma wspiera lokalne inicjatywy chroniące bieszczadzkie lasy i zwierzęta.

autor: materiały prasowe


powiązane artykuły: