Ustrzyki Dolne
czwartek, 9 sierpnia 2018

Czerwonka w Beskidzie Niskim. Zakażonych przybywa.

Czerwonka w Beskidzie Niskim. Zakażonych przybywa.

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie poinformowała, że wzrosła liczba osób u których wykryto bakterie czerwonki.

W dniu 9 sierpnia, czerwonkę bakteryjną, badaniami laboratoryjnymi potwierdzono już u 12 osób. Obecnie w szpitalu w Sanoku przebywa jedna osoba, u której nadal trwają badania laboratoryjne.

Zespół roboczy Zarządzania Kryzysowego przy wojewodzie podkarpackim podjął kroki, które mają zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby. Rozpoczęto od uczestników obozu Rainbow Family w Moszczańcu, skąd wywodzi się źródło choroby.
Jak informuje w komunikacie Anna Kalandyk-Dusza, zastępca Podkarpackiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, uczestnikom spotkania w trzech językach przekazano zasady dotyczące przestrzegania higieny, spożywania posiłków i higieny otoczenia. Zapewniono im też wodę zdatna do picia oraz wprowadzono zakaz korzystania z prowizorycznych ujęć wody.
Na bieżąco jest też prowadzony monitoring wody z wodociągów. Na terenie obozowiska ustawiono sanitariaty typu TOI TOI.
Zdarzenie zostało też zgłoszone do Krajowego Punktu Centralnego ds. Międzynarodowych Przepisów Zdrowotnych.

Przypominamy, że 5 sierpnia, kilkadziesiąt osób uczestniczących w tzw. Rainbow Gathering w Moszczańcu, z ostrymi objawami gastrycznymi, zgłosiło się do szpitala w Krośnie. Wczora Sanepid potwierdził, że u 5 z nich zdiagnozowano ostrą chorobę bakteriologiczną czerwonkę – dezynterię tzw. chorobę brudnych rąk. Nieleczona może być śmiertelna.

Z informacji jakie możemy znaleźć na zamkniętych grupach na Faceeboku zlot Rainbow Family, Rodziny Tęczy, a dokładnie The Rainbow Family of Living Light jest to międzynarodowy i niesformalizowany ruch osób różnych filozofii i wyznań, których wspólnym celem jest dążenie do wprowadzenia na Ziemi pokoju i wolnej miłości.
Tęcza oznacza włączenie wszystkich kolorów i ras. Uczestnicy zgromadzeń Rodziny Tęczy często nazywają ją największą „nieorganizacją nieczłonków” na świecie.

Ruch ten nie ma kierowników i struktur tylko społeczność osób kochających Ziemię. W trakcie swoich zgromadzeń (gatherings) każdy prosi swoich bogów lub Boga o pokój na Ziemi. Zgromadzenie zarządzane jest przez rady w których mogą uczestniczyć wszyscy ci którzy mają ochotę.

Rodzina tęczy opiera się na kilku zasadach:
Zasada niewykluczania, fundamentalna zasada zgodnie z którą zgromadzenie jest otwarte na każdego i nikt nie jest wykluczony.
Zasada nieformalizowania - Rodzina Tęczy nigdy nie była i nie będzie w jakikolwiek sposób sformalizowana w sposób prawny, finansowy czy polityczny.
Zasada kręgu, wszelkie wydarzenia związane z Rodziną Tęczy (narady, dyskusje, spotkania, posiłki podczas spotkań) odbywają się jako dobrowolne i otwarte zgromadzenia, podczas których uczestnicy zasiadają w kręgu. Każdy może w takim spotkaniu uczestniczyć, na równi z pozostałymi.
Zasada konsensusu, wszelkie decyzje dotyczące rodziny podejmowane są podczas narad jednogłośnie.
„Magiczny Kapelusz”, działalność rodziny tęczy jest finansowana z datków składanych do kapelusza. Nakrycia głowy do których można wrzucać datki wystawiane są podczas spotkań, lub noszone przed posiłkiem. Podczas spotkań organizowanych w ramach rodziny tęczy nie dopuszcza się żadnych działań opartych na użyciu pieniędzy, w szczególności handlu. Ważnym ustaleniem organizacyjnym jest nie zażywanie podczas spotkań alkoholu i innych chemicznych środków odurzających.

Czerwonka bakteryjna to choroba zakaźna wywołana przez bakterie z rodzaju Shigella. Objawia się przede wszystkim krwawymi stolcami - od których wywodzi się nazwa schorzenia, bólami brzucha i gorączką. Dolegliwości najczęściej ustępują samoistnie po 5-10 dniach. Należy pamiętać, że w Polsce obowiązuje nakaz rejestracji każdego przypadku zachorowania na Szigelozę, aby zapobiec epidemii.

Szigeloza ustępuje zwykle samoistnie w ciągu 5 do 10 dni. Ciężka infekcja z wysoką gorączką może wystąpić u dzieci poniżej 2 lat oraz u dorosłych osób z upośledzeniem odporności (m.in. chorzy na AIDS, biorcy przeszczepów). U około 10 proc. chorych na czerwonkę rozwija się nosicielstwo pałeczek Shigella, co stanowi zagrożenie dla osób z bezpośredniego otoczenia pacjenta.

Screen z YouTube / Ramblin Rabble

http://i2.ytimg.com/vi/rQgnPsUGZW0/hqdefault.jpg

 

autor: oprac.paba
źródło: wsse.rzeszow.pl


powiązane artykuły: