Ustrzyki Dolne
wtorek, 9 lipca 2019

Kanał przerzutowy z Indii zlikwidowany

Kanał przerzutowy z Indii zlikwidowany<br/>fot. BiOSG
fot. BiOSG

Funkcjonariusze z placówki Straży Granicznej w Krościenku rozpracowali szajkę zajmująca się nielegalnym przerzutem obywateli Indii do Polski. Finał akcji miał miejsce na początku lipca w Łodzi, kiedy zatrzymano ostatnią osobę zajmującą się przerzutem przez „zieloną granicę”.

Strażnicy graniczni z Krościenka w wyniku kilkumiesięcznych działań ustali miejsce pobytu przebywającego legalnie w Polsce obywatela Indii. Był on ostatnim z podejrzanych o organizowanie „hinduskiego kanału przerzutowego” w Bieszczadach. 4 lipca w Łodzi, mundurowi z BiOSG przedstawili 27-letniemu mężczyźnie zarzuty popełnienia przestępstwa czyli pomocnictwa w nielegalnym przekraczaniu granicy państwowej.

Geneza tego zdarzenia miała miejsce w 2018 r., kiedy to podkarpaccy strażnicy graniczni ujawnili próbę utworzenia kanału przerzutu nielegalnych migrantów z Ukrainy do Polski. Kanał ten miał być wykorzystywany do przemytu obywateli Indii.

Pierwszych zatrzymań dokonano w listopadzie 2018 roku – zatrzymano wtedy 6 hindusów, którzy w sposób nielegalny przedostali się z Ukrainy na terytorium RP. Wtedy również ustalono i pociągnięto do odpowiedzialności karnej organizatorów przerzutu – 1 obywatela RP i 1 obywatela Indii. Zostali oni zatrzymani i przedstawiono im zarzuty organizowania nielegalnej migracji. Kolejnych dwóch nielegalnych migrantów zatrzymano w lutym bieżącego roku. Byli to również obywatele Indii.

Funkcjonariusze SG z Krościenka nie dawali jednak za wygraną. Podejmowane czynności wskazywały bowiem na udział jeszcze jednej osoby w tworzeniu kanału przerzutowego. W ostatnich dniach czynności te nabrały tempa, czego efektem były działania w Łodzi. Dochodzenie w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Lesku.

 

Kanał przerzutowy z Indii zlikwidowany<br/>fot. BiOSG
fot. BiOSG
autor: oprac.paba
źródło: BiOSG