Ustrzyki Dolne
wtorek, 24 marca 2020

Koronawirus. Kolejne ograniczenia.

Koronawirus. Kolejne ograniczenia.<br/>fot. KPRM
fot. KPRM

W związku z epidemią, od środy czekają nas ograniczenia w przemieszczaniu się. Wyjątkiem są: droga do pracy i do domu, wolontariat w walce z koronawirusem oraz niezbędne sprawy życia codziennego. Ograniczenia mają obowiązywać do 11 kwietnia.

- Walka z koronawirusem wkracza w decydującą fazę, a najbliższe dni będą kluczowe. Dlatego, aby maksymalnie zwiększyć naszą szansę na jak najszybsze pokonanie epidemii, zdecydowaliśmy się na wprowadzenie czasowego zakazu przemieszczania się po terytorium Polski, oczywiście z niezbędnymi i usprawiedliwionymi wyjątkami – poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Spod zakazu wyłączone będą osoby, które wykonują czynności i zadania służbowe, czyli udają się do pracy lub pracują (w tym również rolnicy). Usprawiedliwione są również wyjścia w celu zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych, czyli zakupy spożywcze i wizyty u lekarza.

Będą obowiązywały restrykcje w przemieszczaniu się z trzema wyjątkami: drogi do pracy i do domu, wolontariatu w walce z koronawirusem oraz niezbędnych spraw życia codziennego. Ograniczenia mają obowiązywać do 11 kwietnia.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Michał Szumowski poinformowali o ustaleniach Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, na którym uzgodniono wprowadzenie nowych restrykcji.

1. Ograniczenia w przemieszczaniu się z trzema wyjątkami:
- drogi do pracy i do domu. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością;

- wolontariatu w walce z koronawirusem. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności;

- załatwienia niezbędnych spraw życia codziennego. Będzie można się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi czy wyprowadzić psa.

2. W zgromadzeniach będą mogły uczestniczyć maksymalnie dwie osoby:
- wyjątkiem są wydarzenia, w których uczestniczą wyłącznie członkowie rodziny lub osoby pozostające w stałym pożyciu;

- w obrzędach liturgicznych, m.in. mszach świętych, pogrzebach czy ślubach będzie mogło uczestniczyć najwyżej pięć osób (z wyjątkiem np. kapłanów, którzy przewodniczą takim obrzędom);

- ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy. Należy jednak stosować w nich szczególnie ostre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników, środków dezynfekcji.

3. Dozwolona liczba osób, jakie będą mogły przebywać w środkach komunikacji miejskiej, będzie musiała odpowiadać połowie miejsc siedzących w danym środku transportu. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.

Dotychczasowe, wprowadzone już wcześniej obostrzenia obowiązują bez zmian. Wciąż wiążąca jest obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla powracających zza granicy.

Obostrzenia będą obowiązywać do 11 kwietnia (Wielka Sobota) włącznie.

 

autor: oprac. paba
źródło: MZ, PAP, Kancelaria Premiera