Ustrzyki Dolne
poniedziałek, 6 kwietnia 2020

Kwarantannę spędzą w Solinie

Kwarantannę spędzą w Solinie<br/>fot. www.rewita.pl
fot. www.rewita.pl

Polskie Linie Lotnicze LOT na wtorek 7 kwietnia zaplanowały specjalny lot z Mediolanu przez Rzym do Rzeszowa. Osoby które przylecą na lotnisko w Jasionce, zostaną skierowane na kwarantannę w Ośrodku „Rewita Solina”. - W żaden sposób nie zostanie naruszone bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców Podkarpacia - zapewnia rzeczniczka wojewody.

W związku z wprowadzeniem stanu epidemii na terenie kraju, wszyscy pasażerowie samolotu zostaną objęci obowiązkową 14-dniową kwarantanną. Bezpośrednio z lotniska w Jasionce, zostaną przewiezieni do Ośrodka Wypoczynkowego „Rewita Solina”. - To spełnienie wymogu związanego z wprowadzeniem stanu epidemii na terenie kraju. W żaden sposób nie zostanie naruszone bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców Podkarpacia. To wyraz solidarności z naszymi rodakami i ich bliskimi. Wszystkimi odbywającymi kwarantannę w tzw. izolatorium służącym rekonwalescencji opiekować się będzie niezależny zespół medyczny wyposażony w specjalistyczny sprzęt - zapewnia Małgorzata Waksmundzka-Szarek, rzecznik wojewody podkarpackiego.

Ośrodek znajduje się na cyplu, ok. 9 km od zapory solińskiej. Powstał jeszcze w latach 70-tych, jako Wojskowy Zespół Wypoczynkowy „Jawor”, a obecnie funkcjonuje w ramach Agencji Mienia Wojskowego. Na jego terenie znajdują się 4 budynki hotelowe: „Sosna”, „Jodła”, „Modrzew” i „Jawornik”. Na kwarantannę został przeznaczony budynek „Modrzew”, który jest wyposażony w dwa oddzielne wejścia na każde piętro. Na trzech piętrach znajdują się 62 pokoje 3-osobowe oraz 6 pokoi 2-osobowych - wszystkie z łazienką i balkonem. Służby medyczne zakwaterowane będą w budynku „Jawornik”.

Trzy posiłki dziennie ale brak Wi-Fi
Osoby na kwarantannie będą miały zapewnione 3 posiłki dziennie, które będą podawane w pojemnikach jednorazowego użytku. Obsługa ośrodka może też im zrobić dodatkowe zakupy spożywcze, po wcześniejszym wpłaceniu potrzebnej kwoty na konto. W każdym pokoju do dyspozycji będą mieć czajnik elektryczny, kawę, herbatę i cukier.
Ośrodek nie zapewnia środków higieny osobistej, ale ich zakup będzie możliwy, jak na opisanych wyżej zasadach.

W ośrodku nie jest dostępna TV ani Wi-Fi (jedynie słaby internet - połączenie radiowe). Z zasadami odbywania kwarantanny pasażerowie samolotu zapoznają się na miejscu.

Wróciło 55 tys. Polaków
Jak informuje strona rządowa, wylot z Mediolanu (lotnisko Malpensa, Terminal 2) planowany jest o godz. 10:45, wylot z Rzymu (lotnisko Fiumicino) o godz. 12:25. Sprzedaż biletów na każdy z odcinków lotu (Mediolan – Rzeszów lub Rzym – Rzeszów) odbywa się jedynie poprzez Contact Center LOT.

Według danych Ministerstwa Spraw Zagranicznych, w ramach akcji „Lot do domu”, która trwała od 15 marca, do Polski wróciło ponad 55 tys. Polaków. Akcja ta została uruchomiona w związku z epidemia koronawirusa i miała umożliwić powrót do domu polskim obywatelom i uprawnionym do tego cudzoziemcom. Przeprowadzono 405 specjalnych rejsów czarterowych, a do kraju wróciło 53 723 obywateli.

Jak powiedział w rozmowie z PAP-em szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk, rząd nie wyklucza kolejnych rejsów, „ale będą to już raczej pojedyncze wyloty, po zakończeniu programu realizowanego w obecnym kształcie”.

Teraz LOT skupi się na lotach cargo. Będzie między innymi transportował z Chin materiały medyczne do walki z koronawirusem.

 

autor: oprac. paba
źródło: PAP, Kancelaria Premiera/ Twitter


powiązane artykuły: