Ustrzyki Dolne
piątek, 16 października 2020

Leski w czerwonej, bieszczadzki wciąż w żółtej strefie!

Leski w czerwonej, bieszczadzki wciąż w żółtej strefie!<br/>fot. Twitter - Kancelaria Premiemiera
fot. Twitter - Kancelaria Premiemiera

Ministerstwo Zdrowia opublikowało listę 152 powiatów, które trafiły do strefy czerwonej w związku z pandemią koronawirusa. Znalazło się tam prawie całe województwo podkarpackie. W żółtej strefie są tylko trzy powiaty – w tym bieszczadzki.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosili nowe obostrzenia oraz nową listę powiatów z największa ilością zakażeń, które znajdą się w strefie czerwonej.

- Walka z pandemią to nasze najważniejsze zadanie. Temu podporządkowane są wszystkie nasze działania i prawie każda rozmowa dotyczy tego tematu. Nie ma nic ważniejszego dla rządu niż zapewnienie bezpieczeństwa i zdrowia dla Polaków – zapewniał premier Mateusz Morawiecki. - Ci, którzy mogą przejść na pracę zdalną apeluję, żeby to zrobili. Apeluję, żeby wszyscy seniorzy i osoby starsze zostały w domu a samorządy, MOPS, GOPS, harcerze, wolontariusze, WOT pomogą w dowiezieniu lekarstw, żywności czy niezbędnych artykułów – apelował.

- Wciskamy hamulec, wciskamy hamulec z całej siły – mówił minister Adam Niedzielski. - Jest to konieczne, by obronić wydolność naszego systemu opieki zdrowotnej. Jesteśmy w sytuacji, gdy pandemia przyspiesza - przekonywał.

Nowa lista powiatów
Od jutra w całym kraju 152 powiaty przejdą do strefy czerwonej, pozostałe pozostaną w strefie żółtej. W czerwonych strefach znajdą się m.in. wszystkie miasta wojewódzkie.

Na Podkarpaciu aż 16 powiatów znalazło się w strefie czerwonej. Są to powiaty: brzozowski, dębicki, jarosławski, kolbuszowski, leżajski, łańcucki, mielecki, przemyski, przeworski, ropczycko-sędziszowski, rzeszowski, sanocki, strzyżowski, leski, Przemyśl, Rzeszów.

Strefą żółtą objęte są tylko trzy powiaty: bieszczadzki, jasielski i krośnieński.

Zmiany w strefie czerwonej:

 •     ograniczenie liczby osób w placówkach handlowych do 5 osób na jedną kasę
 •     zakaz organizacji imprez okolicznościowych
 •     zgromadzenia nie będą mogły być większe niż 10 osób
 •     szkoły wyższe i średnie przechodzą w tryb nauki zdalnej
 •     podróż transportem publicznym będzie ograniczona do 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich miejsc.

Zmiany w strefie żółtej:

 •     działalność gastronomiczna będzie dozwolona od 6 do 21. Poza tymi godzinami jest możliwe wydawanie posiłków tylko na wynos
 •     podróż transportem publicznym będzie ograniczona do 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich miejsc
 •     w imprezach okolicznościowych takich jak wesela czy konsolacje od 19 października będzie mogło wziąć udział max. 20 osób, bez możliwości zabaw tanecznych
 •     zgromadzenia publiczne zostają ograniczone do 25 osób
 •     szkoły wyższe i średnie przechodzą w tryb nauczania hybrydowego
 •     wydarzenia sportowe będą odbywać się bez udziału publiczności
 •     zawieszona zostaje działalność basenów, aquaparków i siłowni.

W całym kraju wprowadzono też obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni publicznej. Dodatkowo od poniedziałku do piątku, między 10 a 12, zakupy mogą robić wyłącznie osoby po 60. roku życia.

- Sytuacja, w której Polska się znajduje różni się od sytuacji, z którą mieliśmy do czynienia w marcu i kwietniu. Już nie mamy do czynienia z ogniskami koronawirusa. Wirus jest już wszędzie, mówimy o transmisji poziomej – dodawał premier. - Skala pandemii, jak ona będzie wyglądała za 2-3 tygodnie będzie zależała od naszego rygoru. To jest to światełko w tunelu. Pamiętamy po poprzedniej fali, że po kilku tygodniach było już lepiej.

Skąd się wzięły strefy?
Resort zdrowia okresowo aktualizuje listę powiatów, w których obowiązują dodatkowe obostrzenia w związku ze wzrostem liczby zakażeń w tych regionach.

Lista powstaje na podstawie analiz dynamiki wzrostów zakażeń w ostatnich 14 dniach. Jeśli nowych zachorowań było w tym okresie powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wtedy powiat trafia do czerwonej strefy, a jeśli między 6 a 12 na 10 tys., to do żółtej.

autor: oprac. paba
źródło: PAP/ Kancelaria Premiera