Ustrzyki Dolne
wtorek, 30 czerwca 2020

Mało zakażeń w regionie

Mało zakażeń w regionie<br/>fot. Ministerstwo Zdrowia
fot. Ministerstwo Zdrowia

Tylko dwa zakażenia na Podkarpaciu potwierdziła dziś Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna. W całym kraju mamy 239 nowych przypadków. Zmarło 11 osób.

„Mamy 239 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: śląskiego (84), małopolskiego (44), wielkopolskiego (26), mazowieckiego (21), podlaskiego (20), łódzkiego (17), świętokrzyskiego (8), dolnośląskiego (6), kujawsko-pomorskiego (3), lubuskiego (2), podkarpackiego (2), warmińsko-mazurskiego (2), zachodniopomorskiego (2), opolskiego (1) i pomorskiego (1)” - poinformowało we wtorek Ministerstwo Zdrowia.

Z przykrością informujemy o śmierci 19 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 63-K, 42-K, 84-K, 68-K Wrocław, 55-M, 63-M Szczecin, 82-M Turek, 75-K,50-M Zgierz, 79-K Biłgoraj, 87-K Płock, 69-K Warszawa, 85-K Siedlce, 77-K Starachowice, 71-K, 77-M, 74-M Racibórz, 88-M, 91-K Tychy. Wszystkie osoby miały choroby współistniejące.

Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuje, że od początku wdrożenia badań w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2 przebadano ogółem 38 346 prób pobranych od mieszkańców województwa podkarpackiego w tym: w laboratoriach Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej – 27 137 oraz dodatkowo inne laboratoria (COVID-19 z listy Ministerstwa Zdrowia) – 11 209.

- Obecnie na terenie województwa podkarpackiego pod nadzorem pozostają 163 osoby, 1867 poddanych jest kwarantannie, a w izolacji przebywa 112 osób – informuje Adam Sidor. - Aktualnie z potwierdzonym COVID-19 hospitalizowanych jest 109 osób.

Badaniami laboratoryjnymi potwierdzono 649 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, 378 osób wyzdrowiało. Odnotowano 50 zgonów.

Kolejne 10 osób, które wyzdrowiały to dwie osoby z powiatu strzyżowskiego; dwie osoby z miasta Rzeszowa oraz 6 osób z powiatu jarosławskiego.

WSSE potwierdziła dziś też 2 nowe przypadki, to: mężczyzna w sile wieku z powiatu przeworskiego (hospitalizowany) oraz kobieta w sile wieku z powiatu jarosławskiego (izolacja).
 


Aktualna sytuacja na terenie województwa podkarpackiego 30 czerwca
Aktualizacja informacji uzyskanych od Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Jarosławiu

Ogółem potwierdzono 97 wyników dodatnich w ognisku w Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu, w tym u 45 pacjentów (z różnych powiatów; odnotowano też 10 zgonów) i u 10 osób z personelu medycznego oraz 42 osoby z kontaktu.

W Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Jarosławiu potwierdzono 10 wyników dodatnich w tym 6 osób personelu medycznego z oddziału psychiatrycznego Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Jarosławiu i 4 osoby z kontaktu. Od dnia 26 czerwca nie odnotowano pozytywnych wyników.

WSSE potwierdza też, że w ognisku rodzinnym w miejscowości Piwoda, potwierdzono wynik dodatni u 36 osób, w tym 1 zgon. Kolejne potwierdzone wyniki dodatnie to osoby z kontaktu.
W ww. ogniskach kwarantanną objęto 479 osób.

Aktualizacja informacji otrzymanych od Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Rzeszowie

Ogółem w Rzeszowie wynik dodatni potwierdzono u 31 osób, w tym są: 3 osoby duchowne, 8 osób z personelu medycznego oraz 6 pacjentów z oddziału nefrologii i stacji dializ KSW nr 1 w Rzeszowie (odnotowano 1 zgon), a także 14 osób z kontaktu (w tym 6 z powiatu strzyżowskiego). Od dnia 24 czerwca nie odnotowano wyników dodatnich.

Aktualizacja informacji uzyskanych od Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Przemyślu

Ogółem w ognisku w powiecie przemyskim w Nadleśnictwie Bircza, u 30 osób potwierdzono wynik dodatni. W tym u 9 pracowników i 21 osób z kontaktu domowego (w tym u 5 osób z powiatu sanockiego). Od dnia 25 czerwca nie odnotowano wyników pozytywnych.

Informacja od Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kolbuszowej

W związku z otrzymaniem informacji o dodatnim wyniku osoby zamieszkałej na terenie powiatu kolbuszowskiego Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny wydał decyzję o objęciu kwarantanną 20 osób z terenu powiatu oraz 78 osób z sąsiednich powiatów. Od dnia 26 czerwca nie odnotowano wyników dodatnich.

Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuje, że w dniu 25 czerwca uzyskano wynik dodatni osoby zatrudnionej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego. Kwarantanną objęto 17 osób zatrudnionych w urzędzie oraz osoby wspólnie zamieszkujące (decyzje o objęciu kwarantanną wydają Państwowi Powiatowi Inspektorzy Sanitarni właściwi do miejsca zamieszkania). W wyniku przeprowadzonych badań nie uzyskano pozytywnych wyników u pracowników urzędu.

Wszystkie osoby z dodatnim wynikiem są hospitalizowane lub przebywają w izolacji.
Osoby przebywające w kwarantannie po uzyskaniu wyniku dodatniego są kierowane na izolację lub w razie pogorszenia stanu zdrowia są hospitalizowane.

Ogółem w Polsce liczba zakażonych koronawirusem wynosi: 34 393 osób, zmarło 1 463.

 

autor: oprac. paba
źródło: MZ/WSSE Rzeszów