Ustrzyki Dolne
poniedziałek, 1 czerwca 2020

Nakręć się na pomaganie

Nakręć się na pomaganie<br/>fot. organizatorzy
fot. organizatorzy

- Zaangażowałam się w zbiórkę nakrętek, bo wierzę, że w Bieszczadach jest dużo ludzi o dobrych sercach – mówi pani Diana, koordynująca na terenie Ustrzyk Dolnych zbiórkę nakrętek dla małej Zosi z Mazowsza. Dziewczynka cierpi na zanik mięśni. Lek musi zostać poddany jak najszybciej, po drugich urodzinach na terapię będzie za późno.

Małej Zosi Paczwa z Mazowsza pomaga cała Polska – w tym mieszkańcy Bieszczad. Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej przy ulicy Korczaka w Ustrzykach Dolnych udostępnił lokal gospodarczy do przechowywania nakrętek. - Już pierwszego dnia zbiórki, odzew był ogromny, potrzebne więc było miejsce, żeby nakrętki jakoś przechowywać – wspomina pani Diana, koordynująca zbiórkę plastikowych nakrętek w Ustrzykach Dolnych. – W akcję włącza się również Urząd Miejski w Ustrzykach Dolnych oraz burmistrz, którzy obiecali ustawić specjalne pojemniki na nakrętki na terenie miasta - dodaje.

Podobne punkty zbiórki nakrętek są utworzone w pobliskich miejscowościach, takich jak Krościenko, Jałowe, Polańczyk, Moczary czy Lutowiska. Małej Zosi chorej na SMA typu 1 można również pomóc biorąc udział w licytacjach (Licytacje dla Zosi z SMA1) lub wpłacając datki za pośrednictwem fundacji Siępomaga (www.siepomaga.pl/waleczna-zosia).

Dziewczynka ma obecnie 4 miesiące i rozpoznano u niej rdzeniowy zanik mięśni.

- Do dzieci czasem mówi się „podaruję Ci gwiazdkę z nieba”. Ja złożyłam mojemu inną obietnicę „uratuję Ci życie” i choćbym miała poruszyć niebo i ziemię, muszę jej dotrzymać. Pomóż mi spełnić dane słowo. Ja nie mogę jej zawieść! - pisze mama Zosi. - Wiemy, że istnieje lek, który może zatrzymać postęp choroby, uratować to, co uda nam się ochronić intensywną rehabilitacją. Przed nami ogromne wyzwanie, bo terapia genowa to jedyna szansa dla naszej Zosi. Zdrowie naszej maleńkiej córeczki zostało wycenione na miliony złotych! (…) SMA to nie wyrok. Nadzieja na terapię trwa, dopóki mamy na nią szansę. Czas jednak ucieka nieubłaganie, a my z obawą patrzymy w przyszłość – dodaje.

Organizatorzy zbiórki nakrętek przypominają, że oddać można nie tylko nakrętki z butelek, ale także z kartonów mleka czy soku, płynu do mycia naczyń, pudełka po cukierkach TikTak czy plastikowe jajka z Kinder Niespodzianki.

 

 

autor: AW


powiązane artykuły: