Ustrzyki Dolne
środa, 14 września 2022

Nowy semestr Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Ustrzykach Dolnych

Nowy semestr Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Ustrzykach Dolnych<br/>fot. www.dolinawiedzy.pl
fot. www.dolinawiedzy.pl

Po raz kolejny Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza zaprasza do rekrutacji na zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Ustrzykach Dolnych w semestrze zimowym 2022-23. Rekrutacja rozpocznie się 19 września o godz. 10:00 i potrwa do 26 września (włącznie). Wszystkie zajęcia są stacjonarne i w pełni bezpłatne.

Dziecięcy Uniwersytet Techniczny w Ustrzykach Dolnych od początku powstania Filii cieszy się dużym zainteresowaniem wśród młodych poszukiwaczy wiedzy, którzy dzięki proponowanym przez DUT wykładom i warsztatom odkrywają świat nauki w niecodzienny sposób. Semestr zimowy 2022/23 planowany jest w pełni stacjonarnie - zarówno wykłady jak i warsztaty. Do rekrutacji na bezpłatne zajęcia mogą przystąpić wszystkie dzieci w wieku 7-12 lat uczęszczające do szkół podstawowych na terenie gminy Ustrzyki Dolne. Zajęcia finansowane są przez Partnera Strategicznego projektu, którym jest Gmina Ustrzyki Dolne, a odbywają się przy współpracy ze Szkołą Podstawową Nr 1 w Ustrzykach Dolnych oraz Ustrzyckim Domem Kultury.

Celem Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego jest pokazanie małym studentom, że nauka może mieć różne formy, nie musi kojarzyć się z nudą czy szkolnym przymusem lecz wręcz przeciwnie – odpowiednie przygotowanie zajęć sprawia, że staje się ona świetną zabawą i wyjątkowym spędzeniem czasu wolnego. Harmonogram semestru zimowego DUT w Ustrzykach Dolnych dla swoich uczestników przewiduje cztery godzinne wykłady popularnonaukowe poświęcone różnej tematyce. Podczas wykładów uczestnicy m.in. zgłębią tajniki motoryzacji zastanawiając się nad tym co sprawia, że samochody jeżdżą. Będą mogli „rozłożyć” na części pierwsze to co znajduje się pod maską czy pod podłogą auta. Na innym wykładzie słuchacze uświadomią sobie, że elektryczność jest dosłownie wszędzie. Poznają niezwykłe właściwości prądu oraz przekonają się na własnej skórze, że ciało człowieka również przewodzi prąd. Dzieci wraz z prowadzącym zastanowią się również nad powszechnością mikroplastiku. Dowiedzą się w jaki sposób mikroplastik cyrkuluje w środowisku, jaki ma wpływ na florę i faunę oraz jaki może mieć wpływ na nasze zdrowie. Nie zabraknie również trochę wiedzy z astronomii. Uczestnicy dowiedzą się, czym wyróżnia się Słońce na tle innych gwiazd oraz jak przedstawia się nasz układ planetarny w porównaniu z tysiącami innych układów planet w Galaktyce.

W planach semestru pojawią się również półtoragodzinne warsztaty, które prowadzone będą w małych 15 osobowych grupach. Każdy zakwalifikowany uczestnik weźmie udział w czterech sesjach warsztatowych. Uczestnicy podczas warsztatów z „Wybuchowej geografii” dowiedzą się jak zbudowane jest wnętrze Ziemi, jakie są rodzaje wulkanów oraz dlaczego gejzery nazywamy naturalnymi fontannami. Dzieci „posmakują” również trochę kuchni molekularnej przygotowując przy tym agarowe żelki, molekularny kawior czy owocowe pianki. Młodzi studenci będą budować również roboty z klocków lego, które następnie zaprogramują, a także poznają tajniki druku 3D, ćwicząc przy tym wyobraźnie przestrzenną i twórcze myślenie.

Uczestnicy wykładów na pierwszym spotkaniu otrzymają wyprawkę studenta składającą się z indeksu, identyfikatora, notesu oraz wybranego gadżetu DUT. Z kolei uczestnicy warsztatów otrzymają dodatkowo „Zestaw Naukowca” zawierający materiały wraz z instrukcją do samodzielnego doświadczania i eksperymentowania w domu.

Rodzice mogą zapisywać dzieci poprzez stronę DUT – wystarczy założyć konto na stronie www.dolinawiedzy.pl/dut, a następnie zarejestrować dziecko do wybranej filii (lub skorzystać z posiadanego już wcześniej konta, w przypadku kolejnej już rejestracji na zajęcia DUT).

Rejestracja będzie aktywna od 19 września od godz. 10.00 do 26 września 2022 r. (włącznie). W podanym terminie prowadzone są zapisy wszystkich chętnych, natomiast wyniki rekrutacji (osoby wylosowane na wykłady) pojawią się na koncie użytkownika DUT dn. 28 września 2022r.

Przed przystąpieniem do rekrutacji należy zapoznać się z planem zajęć oraz szczegółowymi informacjami dotyczącymi zapisów dla danego miasta - na stronie www.dolinawiedzy.pl/dut w zakładce REJESTRACJA. Tym razem rekrutacja na semestr zimowy w każdym z miast Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego przebiegać będzie w takim sam sposób. W pierwszym etapie przyjmowane są wszystkie zgłoszenia (19-26 września), następnie spośród osób zapisanych losowana jest określona liczba uczestników wykładów oraz lista rezerwowa, w kolejnym etapie osoby wylosowane mają możliwość zapisania się na warsztaty, gdzie przy zapisach obowiązuje już kolejność zgłoszeń. W wykładach i warsztatach Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Ustrzykach Dolnych może wziąć 60 osób.

Wszystkie zajęcia są bezpłatne i odbywać się będą w soboty. Wykłady realizowane będą w Ustrzyckim Domu Kultury, natomiast warsztaty prowadzone będą w Szkole Podstawowej nr 1 w Ustrzykach Dolnych. Zarejestrowani studenci będą mogli również korzystać z dodatkowych zajęć w ciągu roku takich jak Naukowe Niedziele Online czy warsztaty online z okazji SPINday oraz Dnia Nauki Polskiej.

Wszelkie pytania prosimy kierować na maila info@dolinawiedzy.pl lub pod numerem tel. (17) 865-30-04. Zapraszamy również na naszego Facebooka Dolina Wiedzy oraz Dziecięcy Uniwersytet Techniczny.

źródło: www.dolinawiedzy.pl