Ustrzyki Dolne
wtorek, 23 listopada 2021

Oficjalne odsłonięcie tablicy Chaima Eissa

Oficjalne odsłonięcie tablicy Chaima Eissa<br/>fot. Urząd Miejski w Ustrzykach Dolnych
fot. Urząd Miejski w Ustrzykach Dolnych

W Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ustrzykach Dolnych odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą urodzonemu w Ustrzykach Dolnych Chaimowi Eissowi. Był on aktywnym członkiem Grupy Ładosia, która ratowała Żydów w latach 1941-43. Tworzyli oni dla nich fałszywe paszporty, dzięki którym mogli uciec do Ameryki Łacińskiej.

Ceremonię odsłonięcia tablicy poprowadził naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Rzeszowie dr Piotr Szopa. Po oficjalnym rozpoczęciu głos zabrał Dyrektor Oddziału IPN w Rzeszowie dr Dariusz Iwaneczko, który przedstawił osobę Chaima Eissa. Był on polsko-żydowskim kupcem, który nawiązawszy współpracę z dyplomatami z polskiego poselstwa w Bernie stworzył sieć przemytów paszportów do gett na terenie okupowanej Polski. Działania skoncentrowane wokół tzw. akcji paszportowej miały na celu ratowanie Żydów przed zagładą. Chaim Eiss urodził się w 1876 r. w Ustrzykach Dolnych w ortodoksyjnej rodzinie żydowskiej. Miał dziesięcioro rodzeństwa, z których żadne nie dożyło wieku dorosłego. Imię Chaim, oznaczające "życie" ma charakter symboliczny. Rodzice nadali mu to imię, jako jedynemu dziecku, które przeżyło.

 

W kolejnej części obchodów inni przedstawiciele władz i instytucji kulturowych mówili o ustrzyczaninie i jego dokonaniach. W imieniu marszałka Sejmu RP Elżbiety Witek list odczytał poseł na Sejm RP, przewodniczący Komisji Kultury i Środków Przekazu Piotr Babinetz. Swoje wystąpienia mieli również dr Karol Nawrocki prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Anna Gutkowska zastępca dyrektora Instytutu Pileckiego oraz w imieniu burmistrza Ustrzyk Dolnych Bartosza Romowicza Janina Sokołowska sekretarz Urzędu Miejskiego w Ustrzykach Dolnych.

 

Ostatnim i najważniejszym punktem było uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej oraz złożenie wieńców i wiązanek.

 

Tablica powstała przy współpracy Instytutu Pamięci Narodowej, Instytutu Pileckiego i Gminy Ustrzyki Dolne.

 

Więcej informacji w najbliższym wydaniu papierowym Gazety Bieszczadzkiej.

źródło: www.ustrzyki-dolne.pl, FB: @gminaustrzykidolne