Ustrzyki Dolne
środa, 5 czerwca 2019

Pasterstwo wraca na połoniny

Pasterstwo wraca na połoniny<br/>fot. arch. GB
fot. arch. GB

150 tysięcy złotych - taka kwota z budżetu województwa podkarpackiego została przeznaczona na budowę bacówki na Połoninie Wetlińskiej. Inwestycja ma się przyczynić do powrotu pasterstwa na połoniny.

Dotacja dla Bieszczadzkiego Parku Narodowego na sfinansowanie budowy bacówki wraz z wyposażeniem została przyznana przez sejmik województwa 28 stycznia 2019 roku, na wniosek Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Pod dokumentem przekazującym 150 tys. zł na tę inwestycję, swoje podpisy złożyli marszałek Władysław Ortyl i dyrektor Bieszczadzkiego Parku Narodowego Ryszard Prędki.

Inwestycja ma się przyczynić do zapoczątkowania idei powrotu pasterstwa (kulturowego wypasu) na połoninach, którego zaprzestano po II wojnie światowej. Wypas kulturowy owiec jest kolejnym z elementów szerszego programu zagospodarowania Połoniny Wetlińskiej, na który składają się również: remont schroniska „Chatka Puchatka” - dofinansowany z RPO WP, budowa kładki widokowej z kratownicy na grzbiecie Połoniny Wetlińskiej, restytucja stanowisk roślin uszkodzonych w wyniku ruchu turystycznego, stworzenie nowych odcinków ścieżek przyrodniczych, rozwój usług z zakresu upowszechniania wiedzy przyrodniczej, czy też powstanie nowych produktów lokalnych.

Ochrona bioróżnorodności oraz poprawa walorów krajobrazowych cennych terenów województwa podkarpackiego wspierana jest od 2012 roku, poprzez m.in. realizację wojewódzkiego programu „Podkarpacki Naturalny Wypas”. Program powstał z inicjatywy samorządu województwa i w całości jest finansowany ze środków samorządowych. W latach 2012-2016 na realizację działań w ramach tego programu przeznaczono ponad 10 mln złotych. W ramach drugiej edycji programu na lata 2017- 2020, samorząd przeznaczył kwotę 10 mln 750 tys. złotych. Wszystkie te działania mają przyczynić się do utrzymania oraz poprawy stanu środowiska oraz atrakcyjności turystycznej naszego regionu.

 

Pasterstwo wraca na połoniny<br/>fot. Daniel Kozik
fot. Daniel Kozik
autor: oprac. paba
źródło: podkarpackie.pl