Ustrzyki Dolne
sobota, 9 czerwca 2018

Polana. Powstanie Figura i „Krzyż Pamięci”.

Polana. Powstanie Figura i „Krzyż Pamięci”.<br/>fot. GI Wsi Polana
fot. GI Wsi Polana

W Polanie, w ramach projektu „Ocalić od zapomnienia” z konkursu grantowego Działaj Lokalnie, powstanie kapliczka św. Nepomucena oraz Krzyż Pamięci. Członkowie grupy inicjatywnej, chcą uczcić 100-lecie odzyskania Niepodległości oraz zaznajomić mieszkańców i turystów z bogatą historią Polany.

Grupa Inicjatywna Wsi Polana, realizująca od 2009r. liczne projekty z cyklu „Ocalić od zapomnienia”, zgłosiła wniosek do konkursu grantowego ogłoszonego wiosną tego roku przez Fundację Bieszczadzką. W maju projekt został zakwalifikowany do udzielenia wsparcia finansowego na jego realizację.

Jaki jest temat projektu?
Projekt: „Ocalić od zapomnienia - Figura Św. Jana Nepomucena oraz Krzyż Pamięci - świadkowie historii Polany”.

Jaki jest cel projektu?
Celem realizowanego projektu jest: poznanie bogatej historii Polany, uświadomienie o jej dawnych początkach (XIV w.), odtworzenie ważnych obiektów w przestrzeni wioski odgrywających znaczną rolę w życiu dawnych jej mieszkańców i przywrócenie tej roli dla obecnie żyjących.

Figury Św. Jana Nepomucena urozmaicały krajobraz całej Galicji już od XVI w. Do dnia dzisiejszego są spotykane na Podkarpaciu. Polańska Figura istniała już prawdopodobnie przed zaborem austriackim. Na starych mapach Polany, z czasów początków zaborów, Figura jest zaznaczona. Była więc świadkiem długiej historii, od I Rzeczypospolitej, poprzez czasy rozbiorów, I wojnę światową, rok 1918 - odzyskanie niepodległości, II wojnę światową, okres 1945-1951 gdy Polana była w granicach ZSRR, a po roku 1951, gdy ziemie te wracają znów do Polski, Figura Św. Jana Nepomucena kończy swoje bytowanie w krajobrazie wsi.

W roku obecnym 2018, gdy obchodzimy 100-lecie Niepodległej, mieszkańcy Polany chcą, poprzez odtworzenie Figury jako elementu dziedzictwa historycznego, uczcić tę rocznicę, odsłonięcie Figury nastąpi bowiem 11 listopada 2018 r.

W dalszej części projektu, zaplanowano odtworzyć „Krzyż Pamięci”. Na starych mapach też jest zaznaczony, usytuowany był na tzw. Figurze (grzbiet nad obecnym cmentarzem grzebalnym). Prawdopodobnie został postawiony podczas zaborów, a w II Rzeczypospolitej służył jako miejsce do upamiętnienia powstań - listopadowego i styczniowego, pod nim organizowano uroczystości patriotyczne, co dla dominujące w Polanie ludności polskiej było bardzo ważne.

Członkowie Grupy Inicjatywnej, uważają, że poprzez odtworzenie tych elementów dziedzictwa historycznego w Polanie, zmotywuje się społeczność lokalną do uczestnictwa w świętach patriotycznych jak to dawniej bywało. Dzięki powstaniu takich miejsc, z Figurą i Krzyżem, Polana zyska na atrakcyjności turystycznej, ubogacając swoje walory kulturowe.
O realizacji projektu będą na bieżąco informować.

 

autor: HM


powiązane artykuły: