Ustrzyki Dolne
czwartek, 7 grudnia 2017

Połowa mieszkańców Stańkowej w OSP!

Połowa mieszkańców Stańkowej w OSP!<br/>fot. Sebastian Szczęsny
fot. Sebastian Szczęsny

OSP Stańkowa otrzymała nowy wóz strażacki. – To dla nas niezwykle ważny krok, gdyż od kilku lat wzrasta nasze zaangażowanie w działania OSP. Cieszymy się z tego, że nas doceniono – mówi Kamil Szylak, Zastępca Naczelnika Ochotniczej Straży Pożarnej w Stańkowej.

W Stańkowej mieszka blisko 200 osób, z czego prawie połowa należy do Ochotniczej Straży Pożarnej. Obecnie w jednostce służy 79 osób, a 20 bierze czynny udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych. Reszta druhów zajmuje się m.in. pisaniem projektów i działalnością na rzecz mieszkańców i miejscowości. Strażaków ze Stańkowej bardzo często można też spotkać podczas zabezpieczania lokalnych imprez. W OSP działa także Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, która obecnie liczy niemało, bo aż 16 osób.

- Wykorzystałem fakt, że każdy z nas, marzył kiedyś o tym, aby zostać strażakiem lub bohaterem - śmieje się Kamil Szylak. - A tak na poważnie miałem na celu zaktywizować dzieci i młodzież, która swój czas często spędza przy komputerze czy telefonie. Młodzież bardzo chętnie bierze udział w ćwiczeniach i zawodach oraz angażuje się w różne inicjatywy, jak na przykład sprzątanie świata. Pokazuję im, co jest ważne dla naszego środowiska i uczę ich wolontariatu - mówi Kamil, który w tym roku został wyróżniony nagrodą Wolontariusza Roku podczas II Bieszczadzkiego Forum Organizacji Pozarządowych. - Każda straż potrzebuje swoich liderów, dlatego wspólnie z Prezesem Krzysztofem Dudą staramy się angażować w różne inicjatywy naszych druhów. Dzięki temu, że mamy wspaniałych ludzi, którzy doceniają wolontariat i działalność na rzecz swojej miejscowości, wszystko nam się bardzo dobrze układa.

OSP w Stańkowej została założona w 1953 roku. Założycielami byli Jan Kokolus i Wiktor Demko. Jan Kokolus został pierwszym Prezesem, a Wiktor Demko pierwszym Naczelnikiem. Przez lata działalność OSP różnie się układała, ale jak mówią strażacy teraz nastały najlepsze czasy. - Na początku używano wozów drabiniastych, gdyż o samochodzie  można było pomarzyć. Były też hydronetki i prosty sprzęt typu toporki czy bosaki. W późniejszym czasie OSP otrzymało pierwszy samochód marki UAZ. Następnie zaczęła się "era Żuków", a w ostatnich czasach otrzymany z OSP Wojtkówka Peugeot Boxer – opowiada Zastępca Naczelnika - Ostatnio udało nam się pozyskać nowe auto.

Nowy wóz strażacki do OSP w Stańkowej trafił 18 listopada - to fabrycznie nowy samochód pożarniczy marki Renault Master. - Jest to lekki samochód ratowniczo-gaśniczy. Nadaje się do wszelkich działań ratowniczych, a także ze względu na to, iż posiada zbiornik na wodę o pojemności 1000 litrów, jak również agregat wodno-pianowy, nadaje się także do gaszenia pożarów. Samochód taki jest dla nas obecnie zupełnie wystarczający.

Koszt zakupu samochodu to 229.550,00 zł, z czego 25.000 to dotacja z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie, 110.550 zł to środki pochodzące z gminy Ustrzyki Dolne, a 94.000 zł uzyskano z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Uroczystości przekazania wozu strażackiego rozpoczęły się mszą świętą wraz z poświęceniem wozu strażackiego. Następnie odbyło się spotkanie, podczas którego przypomniano historię jednostki oraz odznaczono wyróżniających się druhów. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele lokalnych władz, służb mundurowych i organizacji, a także członkowie honorowi OSP Stańkowa, jak również sami mieszkańcy sołectwa.

- Podziękowania za pomoc i dofinansowanie zakupu naszego samochodu kieruję do Pana Burmistrza, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Komendy Wojewódzkiej i Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - wylicza Kamil Szylak. - Podziękowania za pomoc w organizacji imprezy należą się naszym paniom z OSP i Koła Gospodyń Wiejskich. Gdyby nie one, to tej imprezy nie bylibyśmy w stanie zorganizować.

Wśród wyróżnionych znaleźli się:

Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa: Katarzyna Sroka,
Srebrny Medal za Zasługi dla Pożarnictwa: Paweł Jurcaba,
Brązowy Medal za Zasługi dla Pożarnictwa: Mirosław Jurcaba i Janusz Kardasz;
Odznaki Wzorowy Strażak: Michał Nester, Grzegorz Solarz, Kamil Szylak, Radosław Terebecki, Kamil Wronowski.
Odznaki Za Wysługę Lat: 5 lat - Krzysztof Duda, 10 lat - Kamil Sroka, 30 lat - Józef Szmyd, 35 lat - Jerzy Bodnar i Józef Maruszczak.
Brązowe Odznaki dla Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej: Jędrzej Drożdż, Julia Drożdż, Maciej Feculak, Miłosz Feculak, Bartosz Jasiewicz, Marta Jasiewicz i Krzysztof Nester.

 

autor: paba