Ustrzyki Dolne
wtorek, 22 września 2020

Rusza akcja szczepienia lisów

Rusza akcja szczepienia lisów<br/>fot. pixabay
fot. pixabay

Już 24 września na terenie Bieszczadów rusza kilkudniowa akcja szczepienia lisów. W czasie jej trwania Wojewódzki Lekarz Weterynarii zaleca zamknięcie mięsożernych zwierząt domowych oraz wstrzymanie się od polowań.

Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje, że w terminie od 24 września do 3 października, rusza coroczna jesienna akcja szczepienia przeciwko wściekliźnie wolno żyjących lisów. Program uodparniania tych zwierząt polega na wieloletnim, cyklicznym: wiosna — jesień, wykładaniu szczepionki.

- Prowadzone szczepienie obejmuje w całości teren województwa podkarpackiego – przypomina Renata Kondrat, zastępca wojewódzkiego lekarza weterynarii. - Uodparnianie lisów prowadzone będzie poprzez zrzuty z samolotów szczepionki doustnej - z wyłączeniem terenów zurbanizowanych i akwenów wodnych, oraz wykładanie ręczne wokół osiedli ludzkich.

Wykładana przynęta (przykładowe zdjęcie poniżej), wydaje specyficzny zapach i zawiera wewnątrz aluminiowo-plastikowy pojemnik z płynną szczepionką, której działanie uodparniające skierowane jest wyłącznie na lisy.

W związku z możliwością bezpośredniego kontaktu ludzi i zwierząt domowych z rozłożoną szczepionką, wojewódzki lekarz weterynarii przypomina, że przynęty dotknięte przez ludzi nie są później przyjmowane przez lisy. „W przypadku kontaktu z przynętą należy miejsca te gruntownie przemyć wodą z mydłem; kontakt człowieka ze szczepionką w przynęcie wymaga konsultacji medycznej.”

- W czasie trwania akcji szczepienia lisów, 14 dni po jej zakończeniu zaleca się na terenach objętych szczepieniem trzymanie w zamknięciu mięsożernych zwierząt domowych, a ponadto wstrzymanie się od polowań – dodaje Renata Kondrat.

Termin rozpoczęcia akcji może ulec zmianie. Wówczas stosowna informacja zostanie umieszczona na stronie internetowej Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii wiw.krosno.pl.

 

 

autor: oprac. paba
źródło: wiw.krosno.pl